Gümrük Müdürlüğü Kepez Limanı’na Mı Taşınıyor?

07 Temmuz 2012

1870 yılında inşa edilen ve ilerleyen yıllarda Çanakkale Gümrük Müdürlüğü’ne tahsis edilen tarihi binanın restorasyonu ile ilgili çalışmalara Eylül ayı içerisinde başlanacağı öğrenilirken; Gümrük Müdürlüğü’nün de restorasyon sırasında Kepez Limanı’nda hizmet vermesinin planlandığı ifade edildi.

475 metrekarelik alan üzerinde bulunan 142 yıllık tarihi binanın geniş kapsamlı restorasyonu ile 7 yıldan buyana devam eden yazışmaların tamamlanmasının ardından son etap olan statik proje çalışmalarının da bitirilmek üzere olduğunu açıkladı. Tarihi bina ile ilgili yapılan incelemelerde oturulamaz raporu verildiğinden de bahseden yetkililer, “Bu kapsamda tarihi binanın restore edilip güçlendirilmesi konusunda 7 yıl öncesine dayanan bir çalışma var. 7 yıldan buyana da binanın restorasyonu konusunda yapılan çalışmalar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile kurumumuz arasında gidip gelmiş. Sonunda tarihi binanın restorasyonu ile ilgili çizilen projemiz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. Ancak binada gerekli çalışma yapılması için ruhsat alınması gerekiyor. Bu kapsamda statik proje isteniyor. Statik proje çalışmaları da devam ediyor. Kısa süre içerisinde statik projenin de tamamlanmasının ardından binada restorasyona başlanacak” dedi.

Para konusunda sıkıntı yok
Tarihi binanın restorasyonu ile ilgili gerekli parasal konuda sıkıntının olmadığını da belirten yetkililer gerekli paranın İl Özel İdare Müdürlüğü’ne aktarıldığını, restorasyon çalışmalarını da burasının yürüteceğini belirtti. Tahminen 500 ile 600 bin TL’ye malolması planlanan tarihi binanın restorasyonuna Eylül ayı içerisinde başlanmasının planlandığını belirten yetkililer, bu kararın ardından Gümrük Müdürlüğü’nün yaklaşık 1 yıl başka bir yerde hizmet vermek zorunda kalacağını söylediler.

Kepez Limanı’na Taşınmayı Planlıyorlar
Gümrük Müdürlüğü’nde yapılacak restorasyon çalışmaları sırasında hizmetlerin aksamaması için müdürlüğe bir yer arandığı da öğrenilirken, bu yer konusunda hudut kapısı da olan Kepez Liman yetkililerin yazı yazıldığı ve buradan gelecek cevabın beklendiği öğrenildi. Kepez Limanı yetkililerden olumlu cevap alınması halinde Gümrük Müdürlüğü faaliyetlerinin Eylül ayından itibaren 1 yıl süre ile burada yapılmasının planlandığını belirten yetkililer, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ise yeniden binaya geri dönüleceğini belirttiler.

[Kaynak: Medya Hedef]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir