Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Gündemi Değerlendirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Gündemi Değerlendirdi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir dizi açılış ve ziyaretine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Suriye gümrüklerinin bir kısmının Pkk’nın eline geçtiğine yönelik haberlerle ilgili değerlendirmesinde gümrüklerin kimlerim elinde olduğunu bilemediğine dikkat çekti. Yazıcı değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi; “Hukuken açık demek; ticari aktivitenin yapılması için güven ortamının oluşması halinde herhangi hukuksal bir düzenleme yapılmadan, hemen gümrük işlemlerinin hizmete sokulması anlamına gelir. Suriye’de mevcut kamu düzeninin bozulması, güvenlik sorunlarının var olması dolayısıyla Suriye ile olan gümrük kapılarımızda gümrük hizmetlerini biz durdurmuştuk. Suriye’den ülkemize giriş yapacak olan gerek, Suriye vatandaşları gerek üçüncü ülke vatandaşlarının ülkemize giriş yaparken, gümrük hizmetlerini giriş yaptıkları kapılardaki bakanlığımızın elemanları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda, Suriye’de tüccar vatandaşların, tacirlerin, esnafın Türkiye’den satın aldığı ürünleri, gümrük kapılarından gümrük hizmetleri almak suretiyle Suriye’ye geçişlerini, Suriye plakalı araçlarla yapabilmelerine de imkan sağlıyoruz. Bu da hem Suriye’deki vatandaşların kamu düzeninin bozulmuş olmasıyla yani Suriye’de halk kesimi ile mevcut yönetimin silahlı güçleri arasında cereyan eden olaylar vesilesiyle elbetteki halkın yaşamını sürdürmesi bakımından, ihtiyaç duyduğu ürünleri Türkiye’den satın alabilmesi ve Suriye plakalı araçlarla Suriye’ye götürebilmesine yönelik, bu alanda hizmetlerini veriyoruz. Ama Suriye toprakları içerisinde gümrük kapıları herhangi grubun elinde mi- O guruplar ifade ettiğiniz şekilde nitelenen durumları bilmiyorum. Ama bunların çoğu spekülasyon olabilir. Çünkü Suriye’de, Özgür Suriye Ordusu, son zamanlarda Suriye Ulusal Kurtuluş Konseyi ismi altında yeni bir yapı oluşturdular. Merkezi yönetime karşı, mevcut Esed rejimine karşı direniş gösteren ve o durumun değişmesini isteyen tüm kesimleri temsil eden böyle bir yapı var. Dolayısıyla merkezi yönetim dışındaki alanların onların elinde olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Gökçeada’ya gümrük hizmeti verecek çalışmaları yürütüyoruz”
Bakan Yazıcı Gökçeada gümrük kapısı ile ilgili de yaptığı açıklamada; “Gökçeada ile ilgili özel bir gümrük kapısı açma şeklinde değil, ama Gökçeada’ya giriş çıkışlarla ilgili gümrük hizmetlerini verecek çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“Kaçak insanlar maalesef oluyor”
Bakan Yazıcı, insan kaçakçılığı ile ilgilide değerlendirmelerde bulunarak; ” Gümrük kapılarından, gümrüklü alanlarda çok seri, zaman kaybına yol açmadan maliyetleri artırmadan çıkış ve girişi sağlamak, bu en önemli görev. Gümrüklerde her türlü kaçağı önleyeceksiniz. Kaçak insan olabilir, uyuşturucu olabilir, silah olabilir. Aklınıza ne gelirse bunu önleyeceksiniz. Her şeyi çok fiziki aramaya tabi tutarsanız, ‘Niye bu kadar aranıyor-‘ eleştirisi ile karşılaşırsınız. Aramayı azaltırsanız ‘Niye aranmadı gözden kaçtı-‘ denir. O dengeyi sağlayacaksınız. Bu anlamda da biz beşeri kaynağımızı çoğaltıyoruz, gençleştiriyoruz. Gümrük sahalarında kaçağın her türünü önlemek amacıyla teknolojinin imkanlarını devreye sokuyoruz. Özellikle uyuşturucu kaçakçılığında eğitimli köpekleri devreye sokuyoruz. Kaçak insan maalesef oluyor. Geminin herhangi bir yerine gizlenmiş. Transit geçiş yapan gemilerin gümrük işlemlerinin ne tür yapılacağı da mevzuatta belirlenmiş” şeklinde konuştu.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir