Gümüşçay’da Gübreleme Semineri Düzenlendi

04 Nisan 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biga İlçe Müdürlüğü Gümüşçay beldesinde “Gübreler ve Gübreleme” semineri verdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Mücella Müftüoğlu, Biga Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Gümüşçay beldesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Biga’da 113 köyde 700 bin dekar alanda 14 bin üreticinin tarım yaptığını söyledi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nuray Mücella Müftüoğlu ise üretim, üretim teknikleri özellikle gübreleme ve önemi anlattı. Prof. Dr. Nuray Mücella ise bölgedeki üretim alanlarının değişmediğini belirterek, “Değişen tarımda kullanılan teknoloji oldu. Gübre de üretim de en önemli girdilerden birisi. Bunun nasıl kullanılması gerektiğini bilmemiz gerekiyor” dedi. Gübrenin bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğine vurgu yapan Müftüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gübre bilinçsiz kullanıldığı zaman kötü sonuçlar elde ediliyor. Bol kullanıldığında bol ürün alınacağı yanlış bir düşünce. Biz çiftçilerimizin bu konuda bilinçlenmesi için böyle bir etkinlik düzenledik.”

Gübrenin fazla kullanımında toprakta çıkan nitrat kirliliğine değinen Prof. Dr. Nuray Mücella Müftüoğlu, bilinçlenmeyle bunun önlenebileceğini kaydederek, “Ülkemiz için tarım çok önemli. Son yıllarda tarımın önemi anlaşılmaya başlandı. Tarımın en önemli girdilerinden biri gübre. Gübrenin kullanımı ve hangi gübrenin kullanılması gerektiği üretim açısında çok önemli” dedi.

Gümüşçay Düğün Salonunda gerçekleşen seminere Biga Belediye Başkan Vekili Mustafa Kahyaoğlu, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, İlçe Müdürü Murat Ceylan, Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül ve çiftçiler katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir