Gündönümü Şenliği Altınoluk’ta Büyük Coşku İle Kutlandı

Gündönümü Şenliği Altınoluk’ta Büyük Coşku İle Kutlandı
22 Haziran 2018

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin Altınoluk’ta yeni merkezlerinde düzenlediği 5. Geleneksel Gün Dönümü Şenliği geniş bir katılımla ve coşkuyla kutlandı.

Antandros Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Uzun, ADD Altınoluk Şubesi Başkanı Özlem Aytekin, Edremit Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu koordinatörü Gürbüz Günbay, Ayvalık Vatandaşın Yeri’nden Aysel Namlı, Önce Olay Gazetesi yazarı Cumhur Dokur, Gökkuşağı Dergisi, AKÇAY- BİS üyeleri, Bozcaada Forum, EDÇEP ve diğer STK’ların da katıldığı Şenliğe; Edremit Ticaret Odası ve Edremit Belediyesi çiçek gönderdi.

“İNSAN-DOĞA İLİŞKİSİ YIKICI DEĞİL, YAPICI, ONARICI OLMALI”
Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan’ın yaptığı açış konuşmasında, “Bugün 21 Haziran. Yılın en uzun günü. Yaşam kaynağımız güneşin kuzey yarıkürede ışınlarını en uzun süre yaydığı gün. Doğanın döngüsünde önemli bir yeri var. Ekosistemimiz için hayati öneme sahip olan güneş bugün içimizi daha da ısıtıyor. Gün dönümü, doğa ile ilişkisini sürdürmüş olan toplumlarda çok eskilerden beri kutlanmış. İnsan-doğa ilişkisi yitmeye başlandığında da unutulmaya yüz tutmuş. Bizler de doğa ile yıkıcı değil, yapıcı, onarıcı ilişkimizin sürmesi ve onun bir parçası olduğumuzu unutmamak için Gün Dönümü’nde bir araya geliyoruz.” dedi. “Gün Dönümü kutlamalarında dans edilmiş, davul çalışmış, şarkı söylenilmiş ve yenilip içilmiş. Biz de doğaya olan saygımızın ve sevgimizin ifadesi olarak dans edip, bendir çalıp türkü söyleyecek ve Kazdağı Sofrasının etrafında bir araya geleceğiz.” diyen Doğan, Derneğin yeni mekanlarının bu hale gelmesinde büyük emeği olan Mustafa Çevik’e, Erdal Özen’e, Mecit Ünal’a, Orhan Bıyıklı’ya, Muammer Çakır’a ve tüm diğer arkadaşlarına, sandalye destekçilerine, ALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı. Mahmut Öztürk’e, Çifçi İnşaat’a ve Çelebi İnşaat’a teşekkür etti. Süheyla Doğan, “Canlı Tablo Sergisi” ni hazırlayan Filiz Yılmaz’a, Sirtaki Grubu eğitmeni Murat Taşkın Güner’e, Ritm ve Halk Müziği korosunu çalıştıran Bülent Genç’e, eski gündönümü şenliklerini görüntüleyen ve bir araya getiren sevgili Erdoğan Gürkan’a da ayrıca teşekkür etti.

“DOĞAYI TALAN EDENLERE OY YOK”
Haziran ayı’nın, ülkenin siyasi yaşamında önemli bir ay olduğunu, 15 -16 Haziran İşçi Direnişi, Gezi Direnişi gibi önemli olaylara sahne olduğunu, 2018 Haziranının da ülkemizin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyleyen Doğan, 24 Haziran’da sandığa gidip yurttaşlık görevini yerine getireceklerini söyledi. Konuşmasının sonunda “Zeytinliklerimizi katledenlere, termik santral sevdalılarına, nükleer santrallara ‘evet’ diyenlere, kirli enerji politikalarına, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Çanakkale Köprüsü ve bağlantı otoyolları gibi doğayı, ormanları, tarım arazilerini katledenlere, Kazdağı’nı ve ülkemizin diğer bölgelerinde ekosistemi mahveden altın madenleri projeleri savunucularına, denizleri kanalizasyon atıklarıyla kirletenlere, çöp ve atık sorununu çözemeyen anlayışlara, yanlış yatırımlarla yağmurları sele ve afetlere dönüştüren beton ve asfalt sevicilerine, kıyıları talan edenlere, kültürel varlıkları talan eden, ettirenlere, geçmiş uygarlıkların mirası olan antik kentleri sanayi kuruluşlarına, barajlara, maden işletmelerine feda edenlere, kadını yok sayan, şiddet uygulayan, katleden, eve hapseden, kapatan anlayışa, dünyayı birlikte paylaştığımız hayvan dostlarımıza eziyet eden, katledenlere karşı gereken yasal düzenlemeleri yerine getirmeyen, türcü anlayışları savunanlara, gıda güvenliğini ve gıda adaletini sağlamayana, havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletenlere, “OY YOK!” diyeceğiz.” diyen Doğan, doğayı ve yaşamı savunan, yeşil enerjiden, adil gıdadan, doğa dostu tarımdan, yoksul halktan, kadından, hayvan dostlarından yana politikalar üreten parti ve adayları destekleyeceklerini belirtti.

“DOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”
“Etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen başta şenlik koordinatörü Ayşe Filiz Oran olmak üzer tüm arkadaşlarımıza teşekkür eden Doğan, daha sonra Filiz Yılmaz’ın Driftwood-Canlı Tablo sergisinin açılışını yaptı.
Fotoğraf Sanatçısı Erdoğan Gürkan’ın “Eski Gündönümü Şenlikleri Sunumu” nun ardından Murat Taşkın Güner’in çalıştırıcılığını yaptığı Kazdağı Sirtaki Grubu dans gösterisini sundu. Büyük beğeni toplayan dans gösterisinden sonra, Kazdağı Ritm Grubu sahne aldı. Grubun doğaçlama ritm gösterisi çok beğenildi.

“TÜKETİM DEĞİL, TAKAS”
Tüketim ekonomisi yerine takası ve paylaşım anlayışını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan takas masaları oldukça ilgi çekti.
Takas’ın ardından, Bülent Genç yönetimindeki Kazdağı Halk Müziği Korosu sahne aldı. Birbirinden güzel türkülerle müzik ziyafeti veren koronun solistleri de farklı yörelerden söyledikleri türkülerle izleyenleri coşturdu. Günün sonunda imece ile oluşturulan Kazdağı Sofrası etrafında bir araya gelen Kazdağlılar, yeni gün dönümlerde bir araya gelme sözü verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir