Güney Kore Heyeti ÇOMÜ’deydi

Güney Kore Heyeti ÇOMÜ’deydi
31 Mart 2018

2018 Troya Yılı kapsamında Çanakkale’ye gelen Güney Kore Büyükelçisi Choı Hong-Ghı, Güney Kore Dostluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee, Prof. Dr. In Uk Kang, Gazeteci Min Jeng Lee ve beraberinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı Koordinatörü Recai Başaran, Yücel İskenderoğlu ile Vedat Sezer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni (ÇOMÜ) ziyaret ettiler.

Ziyarette heyet ilk olarak ÇOMÜ Rektör Vekili Ahmet Erdem’i makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün ve Genel Sekreter Sami Yılmaz’da bulundu.

İki ülke arasındaki işbirliklerinin konuşulduğu ziyarette, Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek:

‘’Güney Kore, coğrafi bakımdan uzak ama ilişkiler açısından yakın olan önemli bir ülke. 1915 Çanakkale Köprüsü için Güney Kore ile yaptığımız ekonomik işbirliği yanında eğitim alanında işbirlikleri yapmak da bizim için büyük önem taşıyor. Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde kurulan Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’na sizlerden destek bekliyoruz. Sadece Kore Dili Ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda değil, Mühendislik Fakültesi’nde ve diğer birimlerimizde de akademik ilişkilerimizin olmasını ve 2018 Troya Yılı’nın da bu düşüncelerimiz ve hedeflerimiz için bir zemin oluşturmasını arzuluyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda büyükelçimizin bu ziyaretini büyük bir başlangıç adımı olarak görüyoruz’’ dedi.

Güney Kore Büyükelçisi Choı Hong-Ghı, iki ülke arasında, özellikle eğitim alanındaki işbirliklerine çok önem verdiğini belirterek; ‘’Hem tarihiyle hem kültürüyle böylesine zengin bir şehirde bulunmak bizim için mutluluk. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi gibi Çanakkale Zaferinin ismini taşıyan bir üniversitede bulunmak da benim için ayrı bir gurur.

Türkiye’de gezdiğim pek çok üniversitede Koreli akademisyenler gördüm. Bu beni çok mutlu etti. Kore ve Türkiye arasında eğitim anlanındaki alışverişte, Türkiye’nin Kore’ye olan ilgisini ve çeşitli üniversitelerde Kore Dili Anabilim Dalı olduğunu biliyorum. İki ülke arasındaki eğitim paydaşlığının daha da ileriye gideceğini ümit ediyorum. Buraya kuracağınız bölüm için elbette destek vereceğiz’’ dedi.

Konuşmaların ardından makamda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Makam ziyaretinden sonra günün anısına ve iki ülke arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda sembol olarak, ÇOMÜ Prof. Dr. Eyüp Özdemir Parkı’na ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Heyet son olarak ÇOMÜ Kütüphaneyi ve ÇOMÜ ÇOBİLTUM Arkeometri Laboratuvarı’nı gezdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir