Güney Marmara Bölgesi Rüzgar Enerjisinde Birinci

Güney Marmara Bölgesi Rüzgar Enerjisinde Birinci
29 Ağustos 2014

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmaya çalışan Türkiye’de, rüzgardan enerji üretiminde başarılı bir görüntü veriyor. Birçok bölgede yatırım yapılırken rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından Güney Marmara Bölgesi birinci sırada yer alıyor.

Yeni yatırımların hayata geçmesiyle rüzgar enerjisinden elektrik üreten santrallerine yenilerini ekleyen Türkiye’de, bu gelişmeye paralel olarak rüzgardan üretilen elektriğin miktarı da artıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk yarısında 34 rüzgar santrali daha devreye girdi. Geçen yılın ilk yarısında rüzgar enerjisi alanında Türkiye’nin kurulu gücü 2 bin 619 megavat iken, bu yılın ilk yarısı sonunda bu kapasite 3 bin 424 megavata çıktı. Rüzgar enerjisindeki kurulu güce bir yılda 805 megavatlık kapasite eklendi. Söz konusu dönemde Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünde yaklaşık yüzde 30?luk artış oldu.

Türkiye, geçen yılın ilk yarısında rüzgardan 3 milyar 213 milyon 302 bin 202 kilovatsaat elektrik üretirken, bu miktar 2014?ün ilk yarısında 3 milyar 600 milyon 187 bin 977 kilovatsaate yükseldi. Yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yılın aynı dönemine göre 476 milyon 885 bin 775 kilovatsaat arttı. Türkiye’de, bu yılın ilk 6 ayındaki rüzgardan elektrik üretimi yaklaşık yüzde 15 arttı.

Güney Marmara Lider Bölge
Balıkesir’de 767,3 ve Çanakkale 140,55 MW üretimiyle Türkiye’deki en önemli üretim merkezi durumunda.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Temmuz 2014 verilerine göre işletmede olan rüzgar enerji santrallerinin (RES) kurulu güç bakımından illere göre yüzdesel dağılımında Güney Marmara Bölgesi %26,51 ile Türkiye’de ilk sırada geliyor. Bu orana göre Türkiye’deki RES’lerin kurulu güç bakımından her dört RES’ten biri Güney Marmara bölgesinde bulunuyor. İllere göre rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından dağılımına bakıldığında ise Balıkesir %22,41 ile ilk sırada yer alırken Çanakkale %4,10 sekizinci sırada yer alıyor.

Rapora göre Balıkesir’de 5, Çanakkale’de ise 2 RES halen inşa halinde bulunuyor. TÜREB’in verilerine göre Güney Marmara bölgesinde inşa halindeki RES’lerin devreye alınması ile 169,55 MW güç daha eklenmiş olacak.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin verilerine göre Lisanslı Olan Rüzgar Enerji Santrallerinin Güç Bakımından Bölgelere Göre Yüzdesel Dağılımında Marmara Bölgesi %40,93 ile ve 2.204 MW elektrik üretimiyle diğer bölgelerin önünde yer alıyor.

[gmka.org.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir