Güney Marmara Gıda Kümesi Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

03 Şubat 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Portekiz’in Castelo Branco bölgesinde faaliyet gösteren InovCluster Gıda Kümesi ile ortaklaşa yürütülen Güney Marmara Gıda Kümesi projesinin kapanış toplantısı protokol ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Çanakkale’de yapıldı.

Şubat 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile start verilen projede, Çanakkale ve Balıkesir illerinde gıda sektörü değer zincirinde faaliyet gösteren 120 işletme ziyaret edilerek proje hakkında bilgi verildi. Yapılan çalışmalar sonucunda 59 firma ile Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği kurularak dernek faaliyetine başladı.

Toplantıda konuşan ÇTSO 4 no’lu Komite Başkanı ve Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği Başkan Yardımcısı Bahar Yurt, “Kümelenme modeli Güney Marmara Bölgesi dışında tüm bölgelerde 300 defayı aşkın uygulanmış ve halen uygulanmaktadır. Bu projeyle birlikte gıda üretim sektöründe kümelenme girişimine önderlik ettiğimize inanıyorum. Henüz emekleme aşamasındayız. Ancak zamanla bölgesel rekabetçilik konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirerek koşmaya başlayacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri H.Sema Sandal, “Güney Marmara Gıda Kümesi Çanakkale ve Balıkesir’de gıda sektörü değer zincirinde faaliyet gösteren firmaların işbirliği ile kuruldu. Burada bizim hedefimiz bölgemizde faaliyet gösteren gıda firmalarına kümelenme modelini uygulayarak uluslararası rekabet güçlerini arttırmaktır. Ezine Gıda İhtisas OSB tüzel kişiliği kazandı ve 2017 Yatırım Programına alındı. Bu projeyi de destekleyen GMKA ile üyelerimizin dış ticaret kapasitelerini geliştirmek üzere Şubat ayı içerisinde Ekonomi Bakanlığımıza Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Projesi (URGE) başvurusu yapacağız ve böylelikle Çanakkale’den ilk başvuru yapılmış olacak. Bu sayede bölgemize farklı vizyonlar katacak Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Ezine Gıda İhtisas OSB gibi yatırımlarla beraber hedefimiz Çanakkale’yi Türkiye’nin lojistik anlamda gıda üretim üssü yapmaktır.” açıklamalarında bulundu.

2 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen kapanış toplantısında projenin yurt dışı ortağı olan InovCluster Gıda Kümesi yetkililerine proje kapsamında verdikleri destek için kendilerine hediyelerin takdim edilmesiyle toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir