Güney Marmara ile Saray Bosna İşbirliğine Gidiyor

Güney Marmara ile Saray Bosna İşbirliğine Gidiyor
04 Eylül 2014

Güney Marmara Kalkınma Ajansı geçtiğimiz günlerde Saray-Bosna’ya düzenlediği ziyaretle, bölgesel işbirliği konusunda düzenli ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir adım attı. GMKA, Saray Bosna Kalkınma Ajansı ile işbirliği protokolü imzaladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı uluslararası alanda Balıkesir ve Çanakkale’nin iş ve yatırım fırsatlarını tanıtmak için çalışmalarına devam ediyor. Ajansın bölgeye yabancı yatırımcı çekmek için son durağı Bosna-Hersek’in Saray Bosna bölgesi oldu. Çanakkale Valisi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çınar’la birlikte bir heyet, geçtiğimiz günlerde Saray Bosna’da bir dizi temasta bulundu. Vali Çınar’a Ajans Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Dış İlişkiler ve Tanıtım Birim Başkanı Abdullah Güç, Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin ve Çanakkale Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Recai Başaran eşlik etti.

Bosna-Hersek temaslarında Ajansın ana eksenini her iki bölgedeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kalkınmasına yönelik ortak akıl yoluyla Bölgesel politikalar ve özellikle AB fonları ve diğer fonlardan yararlanmak amacıyla ortaklık geliştirilmesi, her iki ülkenin de Avrupa entegrasyon sürecinde ilerlemek amacıyla bilgi paylaşımında bulunması, Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere destek konusunda en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması, eğitim alanında iyi uygulama örneklerinin paylaşılması, Güney Marmara Bölgesi idari kurumları ve Saray Bosna Bölgesi idari kurumları arasında bölgesel ve şehirsel düzeyde verimli bir işbirliği için ortam yaratılması oluşturdu.

GMKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve beraberindekilerin Saray Bosna ziyareti ilk olarak Türkiye Büyükelçisi Cihad Erginay’ın ziyaret edilmesi ve Bosna-Hersek ve Saray Bosna hakkında bilgi alınmasıyla başladı. Daha sonra Saray Bosna Kanton Başbakanı, Kanton Mali işler Bakanı, BosnaBosna Herkes İle İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) ve Saray Bosna Bölgesel Kalkınma Ajansı (SERDA) temsilcileriyle toplantı yapıldı.

İşbirliği Protokolü İmzalandı
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ile Saraybosna Bölgesel Kalkınma Ajansı (SERDA) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bosna Hersek İle İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfında (BİGMEV) düzenlenen imza törenine, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Saray Bosna Büyükelçisi Cihad Erginay, SERDA Müdürü Şefkiya Okeriç, Saraybosna Büyükelçiliği, BİGMEV ve GMKA yetkilileri katıldı. İşbirliği protokolünü, Çanakkale Valisi Çınar ile SERDA Müdürü Okeriç imzaladı.

Vali Çınar, GMKA’nın Balıkesir ve Çanakkale bölgelerinde faaliyet gösterdiğini belirterek, SERDA ve GMKA, farklı alanlarda önemli tecrübelere sahip. Bu tecrübeleri en iyi şekilde değerlendirip bölgelerimizde en iyi şekilde uygulayacağız diye konuştu. İşbirliği kapsamında hayata geçirilecek projeler sayesinde yeni istihdam olanakları yaratılacağına işaret eden Çınar, “Olumlu sonuçlar alacağımıza eminim” dedi.

SERDA Müdürü Okeriç ise protokolün söz konusu iki bölge arasındaki işadamlarının doğrudan bağlantı içinde olmasına katkı sağlayacağını söyledi.

[gmka.org.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir