Güney Marmara Tarım ve Turizm Diyor

09 Ağustos 2012

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’nın internet sitesinden yaptığı araştırmaya katılımlar sürüyor.

Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda tüm Türkiye’de Kalkınma Ajanslarının yürüttüğü araştırma, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından Balıkesir ve Çanakkale’de devam ediyor. Araştırmanın Bakanlığın hazırlayacağı 2014-2018 yıllarını kapsayacak olan 10. Kalkınma Planına, ülke çapında gelen öneriler doğrultusunda hazırlanmasına hizmet etmesi amaçlanıyor.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan yapılan açıklamada araştırmanın ilk ayında Balıkesir, Çanakkale ve diğer illerden gelen katılımlarda bölgede tarım ve turizm sektörlerinin öne çıktığı belirtildi. Araştırmanın ilk bir aylık sonuçlarına göre Balıkesir ve Çanakkale illerinde en çok öne çıkan gelişim alanının turizm olduğu, ilk gelen veriler ışığında turizmi, tarım ve Ar-Ge ve yenilikçilik gelişim alanlarının takip ettiği açıklandı. Ajansın 2010-2013 Bölge Planında belirlenen stratejik amaçlardan birisi olan Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi ile paralel olan beşeri kaynaklar, üniversiteler ve mesleki eğitim seçeneklerinin ise öne çıkan gelişim alanları olarak dikkat çektiği ifade edildi. Araştırmanı ikinci bölümünde yöneltilen rekabet gücünün artırılmasında, istihdamın büyümesinde, gelirin adil paylaşılmasında, çevrenin korunmasında ve daha çevreci bir ekonominin geliştirilmesinde etkili olacak sektörel alanların seçilmesi başlığında ise yine turizm ve tarımın ön sıralarda yer aldığı, bu iki sektörü ise enerji sektörünün takip ettiği belirtildi.

Balıkesir ve Çanakkale’de yaşayan her yaş ve cinsiyet grubundan herkesin katılabildiği araştırmaya, 31 Ağustos 2012 tarihine kadar aşağıdaki linkten ulaşılabilecek:

http://www.gmka.org.tr/turkiye_ve_bolgemiz_icin_gelistirme_alanlari_anketi

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir