Günseli Kato, ÇOMÜ’nün Konuğu Oldu

Günseli Kato, ÇOMÜ’nün Konuğu Oldu
22 Aralık 2008

Birçok ülkede açtığı sergilerle ve yaptığı performanslarıyla uluslararası üne sahip olan sanatçı Günseli Kato, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü ile Türk El Sanatları Topluluğu?nun ortak davetlisi olarak, ?Doğudan Doğuya Günseli Kato ve Sanatı? adlı konferans verdi.

Kendimi Aşmak İçin Resim Yapıyorum

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Konferans Salonu?nda düzenlenen etkinlikte sanatta “Ben” olabilmenin ve severek yapmanın önemi üzerinde duran Günseli Kato, yaşamını ve yaşamının sanatı üzerindeki etkisini eserlerinden örneklerle anlatarak eserleriyle beraber kendisini de teşhir ettiğini, teşhirin sanatın bir özelliği olduğunu vurguladı.

Geleneksel sanatın ülkemizde hep gözardı edildiğini söyleyen ünlü sanatçı ülkemizin bir kimlik sorunu yaşadığını, bunu gidermek için çok çalışmamız gerektiğini ifade etti. Minyatürün zor bir sanat olduğunu ve minyatürü bilen kişinin resmi çok iyi yapabileceğini belirterek minyatürün ve tezhipin çağın ötesinde olduğunu söyledi.

Yeni bir tasarımın olmadığını belirten sanatçı “Her şey döneminde yapılmış. Biz zamanında üretilen eserlerin tesiri altında kalarak yorum katıyoruz sadece” dedi. Öğrencilere minyatürü günümüze taşımak için Osmanlı minyatürünü değil, Selçuk ve Uygur minyatürünü incelemelerini önerdi.

Yorumlar...
  • cenk
    22/12/2008 23:15

    ben de konferanstaydım. eserleri güzel; anlatmak istediğini, gerçek iç dünyasını iyi br şekilde sergiledi ama dans etmemeliydi . ona dansı yasaklıyorum. birde çok uzatıyor.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir