Hafıza Yürüyüşü Eğitimi Gerçekleştirildi

Hafıza Yürüyüşü Eğitimi Gerçekleştirildi
10 Nisan 2019

Çanakkale Kent Müzesi’nde 5-6-7 Nisan tarihlerinde Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) tarafından düzenlenen Hafıza Yürüyüşü Eğitimi gerçekleştirildi.

SEHAK tarafından düzenlenen ve Kent Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte 16 katılımcı 3 gün boyunca uzmanlardan eğitim aldı. Çanakkale Yahudi Mahallesi ve Aynalı Çarşı özelinde mekan ve hafıza üzerine bilgi dağarcıklarını geliştiren katılımcılar sokak röportajları ile mekanlardan elde ettikleri görüntüleri eğitimin sonunda kamera, ses, kurgu ve montaj esasları dahilinde birer kısa filme çevirdiler.

16 kişilik katılımcı ekibi etkinliğin ilk günü Çanakkale’deki Yahudiler ve Aynalı Çarşı’nın tarihi hakkında bilgiler edinip; nasıl röportaj yapılacağı, kameranın kullanımında ve kurgu sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında çok çeşitli bilgiler edindikten sonra iki gruba ayrıldı. Hem insanların geçmişlerine, hikayelerine, yaşantılara konuk olan katılımcılar hem de kentin tarihi hakkında bilgilendiler. İkinci günde ise katılımcı ekip röportaj yapmak ve çekim için, gruplar halinde Yahudi Mahallesi’ne ve Aynalı Çarşı civarlarına dağıldılar. Röportaj sırasında Çanakkalelilerin, artık eski yerlerinde olmayan Yahudi komşuları, arkadaşlarıyla olan anılarını, hikayelerini anlatmaları, onlara olan sevgilerini dile getirmeleri çalışmanın olumlu atmosferini başarılı şekilde yansıttı. Üçüncü ve son günde ise kurgu yapmaya çalışırken hep birlikte, ekip halinde hareket etmeye, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmaya gayret eden katılımcılar kurgu ve montajın nasıl yapıldığına dair yeni bilgileri deneyimleyip kısa belgesel filmlerini tamamladılar. Programın sonunda biten kısa filmlerin katılımcılar tarafından izlenip değerlendirilmesinin yapılması üzerine hafıza yürüyüşü eğitimi sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir