Halk Bahçesi Doğa ve Botanik Turizmine Katkı Sağlayacak

02 Şubat 2012

Çanakkale’de 1840’lı yıllarda kordon boyu kesimindeki konakta yaşamını sürdüren Calvert ailesinin bahçesi olarak kullanılan şu anki Halk Bahçesi’ndeki 160 farklı bitki türünün isimleri ve doğaya faydaları tabelalarla yanlarına yazılacak.

Vali Güngör Azim Tuna, halk bahçesinin Çanakkale’nin ilk botanik bahçesi olduğunu belirterek, “Valiliğin de arkasında bulunan Halk Bahçesi Çanakkale’nin ilk Botanik Bahçesi özelliğini taşıyor. Şimdi orada bitkilerin adları ve doğaya faydaları tabelalar ile yazılacak. Hali hazırda bahçede 160 farklı bitki türü bulunuyor. Bu bahçe doğa ve botanik turizmi severler açısından çok önemli bir durak olma potansiyeline sahip. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Halk bahçesini bu konuda turizme kazandırabiliriz” dedi.

1840’LI YILLARDAN BUYA AYAKTA DURUYOR
Çanakkale’de 1840’lı yılarda valilik karşısındaki konakta yaşamını sürdüren Calvert ailesinin bahçesi olarak kullanılan şuanki Halk bahçesi’nin İngiliz Mezarlığı’nın bulunduğu bölüme kadar gittiğini belirten yetkililer, İngiliz bahçesi olarak bilinen alanın 1938 yılında kamulaştırıldığını açıkladı. 36 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan bahçede o dönemlerde dikilen ağaçlardan birçoğunun günümüze kadar geldiğini de belirten yetkililer, daha sonra dikilen bitkilerle bu alanın daha da zenginleştiğini açıkladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir