Halk Kütüphanesi ile Şiir ve Edebiyat Topluluğu Geleceğin Genç Yazarlarına Seslendi

Halk Kütüphanesi ile Şiir ve Edebiyat Topluluğu Geleceğin Genç Yazarlarına Seslendi
26 Aralık 2014

Çanakkale İl Halk Kütüphanesi ve Çanakkale Şiir ve Edebiyat Topluluğu, geleceğin genç yazarlarına seslendi.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi’nin çocuk bölümünde gerçekleşen etkinlikte iki farklı okuldan seçilen ilk ve orta okul öğrencilerinin şiir ve öykü yazma yeteneklerini geliştirmek üzere Şiir ve Edebiyat Topluluğu üyeleri çok değerli bilgiler verdi.

Kütüphane Müdürü Osman Zeki Coşar’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Coşar kitap okumanın ve Kütüphane kullanmanın faydalarından bahsetti. Kütüphanede bulunan kataloğun güncel yayınları yakalamakta oldukça başarılı olduğunu sözlerine ekleyen Coşar, “Kütüphanemiz okuyucu sayısı oranı olarak Türkiye’de 10. sırada” dedi.

Edebiyat ve Şiir Topluluğu üyelerinden Filiz Mutay’ın sunumuyla devam eden etkinlikte Mutay amaçlarını şöyle özetledi:

  • “Okul çağındaki çocuklarımızı kütüphane ile buluşturmak, onlara bu ortamların kitap zenginliğini ve buralardan yararlanma yollarını göstermek,
  • Çocuklarımızı yazmaya yönlendirmek, onlara yazma konusunda yol göstericilik etmek, yazdıklarını topluluk önünde paylaşma olanağı ve ürünlerinin yerel gazetelerde yayınlanmasını sağlamak,
  • Çocuklarımızı öncelikle Çanakkaleli Şair ve Yazarlarla buluşturmak, onlarla söyleşiler yapmalarını ve yazdıklarını paylaşmalarını sağlamaktır.
  • İlerleyen etkinliklerde ulusal düzeydeki çocuk edebiyatı şair ve yazarlarını da etkinliklerimizde konuk etmek hedeflerimiz arasındadır.
  • Yine öğrenim yılı sonunda projeye katılan öğrencilerimizin şiir ve öykülerini sunabilecekleri bir dinleti yapmak, bunu öğrenci velileri ve halkla paylaşmak da bir diğer hedefimizdir.
  • Proje kapsamında öğrencilerimizin ürettiği şiir ve öyküleri kitaplaştırmaktır.”

Etkinliğe yazar Şükriye Karadeniz ve Emel Aygören Şen’in Sevgi konulu şiirleri eşlik etti. Kitap okumanın ve şiirin uyandırdığı güzel hisler konusundaki fikirlerini çocuklar, kendi gözlerinden, söz isteyerek anlattılar. Kısa söyleşinin ardından Cahit Sarp kütüphaneyle ve şiirle ilk tanışıklığından bahsederek gitarıyla programa renk kattı. Gitar eşliğinde eğlenen öğrenciler, emekli öğretmen ve çocuk kitapları yazarı Halil Özçelik’ten günlük tutmanın önemini ve iyi bir yazar olmak için gereken özelliklere dair ip uçlarını aldılar. Son olarak kendi yazdıkları şiir ve öyküleri okuyan öğrenciler yaklaşık 2 saat süre boyunca edebiyat ve kütüphanenin sıcaklığını hissettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir