Halk Ozanları ÇOMÜ’de Buluştu

15 Mart 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97’nci yıl dönümü programı kapsamında halk ozanlarını ağırladı.

ÇOMÜ Ortak Akıl Topluluğu tarafından Çanakkale’ye davet edilen halk ozanları Şeref Taşlıova, Nuri Çırağı, Mürsel Sinan, Kul Nuri ve Mustafa Aydın Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen “Aşıkların Dilinden Çanakkale” etkinliğinde ÇOMÜ’lülerle bir araya geldi. Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüce, Ortak Akıl Topluluğu Akademik Danışmanı Okt. Halil İbrahim Bulan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, yapığı konuşmada halk ozanlarını ‘gönül erleri’ olarak nitelendirerek; “Bu kültür bizim anne sütü kadar saf, katıksız kültürümüz. Bunu dünyaya tanıtmamız gerek” dedi. Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüce de aşıklık kültürü hakkında bilgi vererek; “Doğaçlama şiir söylemek, yeniden söz üretmek demektir. Çok kıymetli bir şeydir. Bugün halk ozanlarımız bize bir şölen yaşatacaklar” şeklinde konuştu.

Halk ozanlarının sahnedeki yerlerini almalarının ardından başlayan etkinlik boyunca türküler, deyişler söylendi; keyifli anlar yaşandı. Etkinliğin sonunda halk ozanlarına Prof. Dr. Hamit Palabıyık tarafından plaket verildi.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir