Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Halk Sağlığı Müdürlüğü Uyardı: “Doğada Kendiliğinden Yetişen Mantarları Yemeyin”

Halk Sağlığı Müdürlüğü Uyardı: “Doğada Kendiliğinden Yetişen Mantarları Yemeyin”

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, doğada kendiliğinden yetişen mantarların yenmemesi gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen mantarları yeme alışkanlığı oldukça yaygındır. Bu tür mantarları yedikten sonra zehirlenerek hastanede yatmak zorunda kalan ve hayatını kaybeden insanlar vardır. Zehirli ve zehirsiz mantarların birbirinden ayırt edilmesi de çok zordur. Ancak, uzmanlar tarafından ayrıntılı laboratuar çalışmaları sonucu ayırt edilebilen mantarların bilinçsizce toplanıp, yenilmesi halk sağlığı açısından önemli bir sorundur. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir.

İçinde bulunduğumuz mevsim itibarıyla doğada kendiliğinden yetişen mantarların tüketiminin artabileceği ve dolayısıyla zehirlenmelerin meydana gelebileceği göz önüne alınarak türü bilinmeyen mantarların yenilmemesi konusunda halkımızın bilinçlenmesi ve dikkatli davranmasının sağlık açısından önemi büyüktür.

Beslenmemizde sıkça kullandığımız yiyeceklerden biri olan mantarın genellikle etle aynı besleyici özellikte olduğu düşünülür. Oysa mantarın besin değeri etle kesinlikle aynı değildir.

Kültür mantarı dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarları yemeyin, bu mantarlar öldürücü olabilir.

DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞEN MANTARLARI YEMEYİNİZ.
Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı olarak meydana gelen mantar zehirlenmelerinde; Kardiyovasküler bozukluklar, Çarpıntı, Şuur bozukluğu, Bulantı, Kusma, İshal, Yüksek ateş, Solunum ve dolaşım yetersizliği görülür. Böyle durumlarda en yakın sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir