Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Kanser Haftası Açıklaması

01 Nisan 2013

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 01 ? 07 Nisan Kanser Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi;
“Ülkemizde kanser mücadelesi 1947 yılında sivil bir inisiyatif olarak Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun kurulması ile başlamıştır.1970 yılında 1-7 Nisan “Kanser Haftası” kabul edilerek, o yıldan itibaren hafta etkinlikleri sürdürülmektedir. Günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almakta ve ölüm riskinin yüksek olması yanı sıra tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır.

Ülkemizdeki kanser kontrol programında; Birincil koruma; sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması, sağlıklı beslenmenin eğitim yoluyla yaygınlaştırılması, İkincil Koruma ise Toplum Tabanlı Meme Kanseri Taraması, Rahimağzı Kanseri Taraması ve Kalınbağırsak Kanseri Taramaları ile sağlanmaktadır.

Birincil korumanın hedefi kanserin önlenmesi iken İkincil korumanın hedefi ise erken tanı ile kanser kaynaklı ölümlerin azaltılmasıdır.

Kansere karşı alınacak önlemlerde, temel ilke; kanser oluşumunu azaltabilecek önlemleri hayata geçirebilmek, erken tanı konabilen kanserleri tarayabilmek ve böylelikle hastaların yaşam kalitesini arttırabilmektir. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma oranı o kadar yüksek olur.

İlimizde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Çanakkale Devlet Hastanesi ana binası içinde faaliyet göstermekte olup, vatandaşlarımızın kanser konusunda eğitim yoluyla bilinçlenmesi, korunma, önleme ve kanserin erken dönemde tanısı için toplum tabanlı kanser taramaları yaparak hizmet etmektedir.

KANSERDE ERKEN TANI tedaviyi kolaylaştırır, tedavi giderlerini azaltır, doku ve organ kaybını önler, sakatlık bırakmaz, HAYAT KURTARIR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Dr. Burhan KÜTÜK
Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir