Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden “Yaşlılara Saygı Haftası” Mesajı

21 Mart 2014

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 18 ? 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi;

Ülkemizde her yıl 18?24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Yaşlıların toplumdaki yeri ve önemini bir kere daha hatırlayarak, onları sadece yılın bir günü veya bir haftası değil, onların toplumumuza sağladıkları katkılarla her zaman hatırlanmaları gerektiğinin daha önemle vurgulanması için ilan edilen önemli bir haftadır.
Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.
İnsanın insana ve özellikle yaşlı olanlara yönelik şefkat ve dayanışma gayreti, karşılıksız ve sevgi- saygıyla olmalıdır. Yaşlı insanlarımıza gösterdiğimiz sevgi-saygı-hoşgörü onlara olan minnet borcumuzdur.
Unutmayın ki bir gün herkes yaşlanacaktır.
Her yaşta olduğu gibi bu yaş grubunda da yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle 65 yaş üstü kişilerde sıvı kayıplarının yol açtığı sağlık sorunları diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksektir.
Yaşlı bireyler günlük sıvı tüketimini artırmalı ve günde 8-10 su bardağı sıvı tüketmelidirler.
Sigara, alkol, aşırı çay ve aşırı kahve tüketimi herkes için özellikle de yaşlı kişiler için sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır.
Ihlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorba yaşlı bireyler için uygun içeceklerdir.
Bu vesileyle tüm yaşlılarımızın yaşlılar haftasını kutluyor, nice sağlıklı, mutlu günler temenni ediyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Burhan Kütük
Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir