Halkın Arazisi Yeniden İhaleye Çıkacak!

Halkın Arazisi Yeniden İhaleye Çıkacak!
30 Eylül 2014

Çanakkale’de tartışmalı bir süreç yaşayan Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası alanı yeniden ihaleye çıkıyor. Daha önce Çanakkale Belediye Meclisi’nde konuyla ilgili açıklama yapacağını söyleyen Başkan Ülgür Gökhan, Çanakkale Olay Gazetesi’ne verdiği demeçte, “Kimse spekülasyonlara takılmasın. İhaleyi iptal ettik, ancak yeniden yapacağız. Çünkü ihale şartnamesine uygun teklif vermezsen, her ihale iptal olur. Biz ilk defa ihale iptal etmiyoruz, son defa da olmayacaktır. Şuanda teklifi verenler, ihale şartnamesine uymadıkları için ihale iptal edildi. Şimdi yeniden ihale yapacağız. Yine aynı şartlarda yapacağız. Kimse, spekülasyonlara takılmasın, onlar AKP’nin kıskançlığından ileri geliyor” ifadelerine yer verdi.

Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası alanı, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde girişine “Bu arsanın tamamı 12.026.56 metrekare olup; Çanakkale halkına aittir” ibaresi yer alan bir tabela asılmasına rağmen 4 Eylül 2014 tarihinde Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihaleye açılmış; 10 Eylül 2014 tarihinde sonuçlanan ihaleyi 17 Burda AVM projesi kazanmıştı.

İHALE YENİDEN YAPILACAK!
Öte yandan konuyu belediye meclisine taşıyacağını ve burada açıklama yapacağını söyleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ihale sürecini Çanakkale Olay Gazetesi’ne aktardı. Başkan Gökhan, yaptığı açıklamada ihalenin yeniden yapılacağını belirterek; “Kimse spekülasyonlara takılmasın. İhaleyi iptal ettik, ancak yeniden yapacağız. Çünkü ihale şartnamesine uygun teklif vermezsen, her ihale iptal olur. Biz ilk defa ihale iptal etmiyoruz, son defa da olmayacaktır. Şuanda teklifi verenler, ihale şartnamesine uymadıkları için ihale iptal edildi. Şimdi yeniden ihale yapacağız. Yine aynı şartlarda yapacağız. Kimse, spekülasyonlar takılmasın, onlar AKP’nin kıskançlığından ileri geliyor. Seçimlerde bize büyük bir puan kazandırdı o yer. Şimdi orası olmasın diye bekliyorlar, başarılmasın diye bekliyorlar. Ama biz onlar gibi yapmayız, kimseye peşkeş çekmeyiz. İhalenin ne olduğunu bile bilmezler. Sorun bakalım, ihaleyi hangi şartlarda vermişiz, neden iptal etmişiz. İhaleye teklif verenin teklifi, şartnameye uymadığı için iptal ettik. İhale usulsüz olduğu için değil. Aradaki farkı herkes bilmeli. Biz işimize bakıyoruz, onlar ne derlerse desinler” dedi.

17 Burda AVM projesi sahibi Esas Holding ise suskunluğunu koruyor.

“Şehrin Bizden Çal”ama”dığı Hareketler”
Çanakkale Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası’nın endüstriyel bir kültür mirası olduğunu ve korunması gerektiğini belirten Çanakkale Kent Hakkı Atölyesi üyeleri alanda gerçekleştirdikleri “Parkour” adlı kısa bir film ile ihale sürecinin ortaya çıkarılmasına ve vatandaşların konuyla ilgili duyarlıklarının artmasına sebep oldu. Kent Hakkı Atölyesi’nin “Parkour” adlı kısa filmi sonrasında, Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası alanındaki ihalenin iptal edildiği gündeme taşındı.

“Parkour”
Çanakkale Kent Hakkı Atölyesi’nin Fotoğraf ve Video birimi yaklaşık üç ay önce Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası alanında “Şehrin Bizden Çaldığı Hareketler” konulu kısa bir film hazırlamaya başladı. Bu sırada fabrika içerisinde parkur sporuyla ilgilenen gençler ile karşılaşan atölye üyeleri, kısa filmde bu gençlere daha geniş bir şekilde yer ayırmaya karar verdi. Çalışmanın sonunda 20 gencin parkur sporu ile ilgili düşünce ve duygularının aktarıldığı “Parkour” adlı kısa film ortaya çıktı. Atölye üyeleri, Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası?nın endüstriyel bir kültür mirası olduğunu, korunması gerektiğini dile getiriyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir