Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Halkların Demokratik Kongresi Üyelerinden Oturma Eylemi

Halkların Demokratik Kongresi Üyelerinden Oturma Eylemi

Halkların Demokratik Kongresi üyeleri oturma eyleminde bir araya geldi.

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerini gündemde tutmak amacıyla Halkların Demokratik Kongresi üyeleri İskele Meydanında buluştu. Grup adına açıklama yapan Abdullah Ergün; “İmralı tecritinin kaldırılması, anadilde eğitim ve anadilde savunma hakkı gibi temel hukuki talepler üzerinde PKK ve KCK’li tutsakların Türkiye ve cezaevlerinde başlattıkları grevi 54 gününe girmiş bulunmaktadır. Kritik süreç aşılmış olup insan yaşamını tehdit eder noktaya gelinmiştir” dedi.

Ergün açıklamada şu sözlere yer verdi; “Açlık grevleri, ülke gündeminin sanal karmaşıklığı içinde gündeme bile gelmemekte, binlerce insan göz göre göre ölümün kucağına itilmektedir. Ölüm oruçları çaresizlik durumlarına ‘tanrı tarafından bize verilmiş bir silahtır’ diyordu GANDHİ. Bu durum AKP iktidarının ve onun yargısının faşist uygulamaları karşısında tutsakların bedenlerini feda etmek dışında başka yolları kalmadığının en açık ifadesidir. 54. gündeler. Elli dört koca gün. Birden başlayıp elli dörde kadar saymayı deneyin. Sıkıcıdır değil mi! Şimdi birden başlayıp elli dörde kadar yazın. Ne kadar yorucu! Biz birden elli dörde kadar yazmaya zorlanırken bu insanları o kadar gündür birçoğumuzun aklının alamayacağı bir şey yapıyorlar. Hayatta sahip oldukları en önemli şeyi canlarını ortaya koyuyorlar. Bunu ellerinde silahlarıyla yapmıyorlar, bedenlerine bombalar bağlayarak yapmıyorlar, bir köprüye çıkıp tek tek atlamaya kalkarak yapmıyorlar. Bir anda ve kesin acıyla değil. Her gün daha fazla acı çekerek. Göstere göstere yapıyorlar. Gün bir oluyor, gün iki oluyor, gün üç oluyor, gün dört oluyor ve elli dört oluyor. Bize bakarak yapıyorlar. Başbakana, Adalet Bakanına, İçişleri Bakanına bakarak yapıyorlar. Sokaklarda dolaşan milyonlarca insana bakarak yapıyorlar. 54 gündür açlık grevinde olan binlerce siyasi tutuklunun içine itildiği durum, sadece belli bir siyasi görüşten olan kişileri değil, hak ve eşitlikten yana olan aydınları yazarları, sendikacıları, insan hakları savunucularını kısaca yaşanacak olumsuz gelişmelerden kaygı duyan herkesi yakından ilgilendirmektedir. En temel olan yaşam hakkını tehdit eden böylesi önemli bir gelişme karşısında insanım diyen herkesin tepki göstermesi gerekmektedir. Kendi anadilinde eğitim her insanın doğuştan gelen doğal hakkıdır. Mahkemelerde Kürtçe savunma yapılmasına kanuni bir engel olmadığı halde yaptırılmamaktadır. Sayın Abdullah Öcalan hukuki olarak bir hükümlüdür ve her hükümlü gibi avukatları ve yakınları ile görüşme hakkı olduğu hale 15 aydır görüştürülmemektedir. Bütün bu yaptırımlar hem kanunlara hem de Türkiye’nin uymak zorunda olduğu uluslararası anlaşmalara aykırıdır” dedi. Grup açıklamanın ardından oturma eylemi yaparak olaysız olarak dağıldı.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir