Hamidiye Tabyalarındaki Kepçeli Restorasyona Yasal İşlem Başlatılacak!

Hamidiye Tabyalarındaki Kepçeli Restorasyona Yasal İşlem Başlatılacak!
17 Nisan 2014

Türkiye’de büyük yankı uyandıran Hamidiye Tabyaları kepçeli restorasyon çalışmaları sonrasında açıklama yapan Çanakkale Valiliği, ilgili firma hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını bildirdi. Basında çıkan haberler ve telefon ihbarları doğrultusunda İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir heyetin alanda incelemerde bulunduğunu belirten Çanakkale Valiliği, “Bonetlerin üzerindeki toprak örtünün kaldırılarak izolasyonu sağlandıktan sonra tekrar kendi toprağı ile örtünmesi öngörülmekte iken, 1-2-5-6 nolu bonetlerin bulunduğu alanda yüklenici firma tarafından Koruma Kurulundan izin alınmaksızın iş makinaları ile çalışma yapıldığı tespit edilmiştir” dedi.

Çanakkale Barbaros Mahallesi sahil kesiminde 105 dönümlük arazi üzerinde bulunan tarihi Hamidiye Tabyaları’nın restorasyon ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda yapıldı. 17 milyon TL’ye ihale’yi alan yüklenici firma restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. 7 Nisan 2014 tarihinde sosyal medyada büyük tepki çeken, iş makinalı restorasyon görüntüleri ardından Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü firmanın ruhsat almadan çalışmalara başladığını belirterek, Hamidiye Tabyaları’nı mühürledi. 10 Nisan 2014 tarihinde gerekli belgeleri toplayarak yeniden çalışmalara başlayan firma, bu sefer çalışmalarını iş makinaları olmadan çok sayıda işçi ile devam ettirdi. Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Çanakkale Valiliği, alanda iş makineleri ile çalışma yapan firma hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağını duyurdu. Olayı “El ile kazı ve dolgu veya Koruma Kurulunun uygun göreceği iş makinaları ile yapılması gereken işlerin yüklenici firma tarafından uygunsuz iş makinaları ile yapılması idaremiz tarafından da tasvip edilecek bir durum değildir” sözleriyle değerlendiren Çanakkale Valiliği, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Hamidiye Tabyalarının restorasyonuna ilişkin olarak gerek yazılı basında gerekse internet medyasında hafta sonu çıkan haberlerle ilgili olarak basınımız aracılığı ile halkımızın bilgilendirmesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.
Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anma hazırlıkları çerçevesinde Hamidiye Tabyalarının restorasyonun yapılarak halkımızın hizmetine sunulmasına karar verilmiştir. Bu amaçla ilgili kurumlar arasında yazışmalar yapılmış, gerekli izinler alındıktan sonra restorasyon Projesi Anıtlar kurulunun onayına sunulmuştur. Anıtlar kurulunun iznine müteakiben Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünce ihalesi yapılan restorasyon işinin, denetimi ve kontrol hizmetleri İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünce yürütülmektedir.
Basınımıza intikal eden haberde, şantiyede çalışan kepçelerin Bonetler üzerine çıkarak kazı yaptıkları ve tarihi eserlere zarar verdikleri belirtilmiştir. Bu konuya açıklık getirmek amacıyla bazı hususların kamuoyu ile paylaşılmasında fayda olduğu değerlendirilmektedir:
Basında çıkan haberler ve telefon ihbarları doğrultusunda 07.04.2014 tarihinde İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından alanda incelemelerde bulunulmuştur. İnceleme neticesinde:
Onaylı projesinde bonetlere su sızmasının önlenmesi, tonozlarda oluşan su bazlı bozulmaların engellenmesi ve yapıların dayanıklı hale getirilmesi maksadıyla Bonetlerin üzerindeki toprak örtünün kaldırılarak izolasyonu sağlandıktan sonra tekrar kendi toprağı ile örtünmesi öngörülmekte iken, 1-2-5-6 nolu bonetlerin bulunduğu alanda yüklenici firma tarafından Koruma Kurulundan izin alınmaksızın iş makinaları ile çalışma yapıldığı tespit edilmiştir.
Restorasyon çalışmalarının takip, denetim ve kontrolü aşamalarında gerekli hassasiyeti göstermeyen idari personelle ilgili gerekli incelemeler başlatılmış olup, Tabyalarda herhangi bir zarar meydana gelmemiş olsa bile izinsiz iş makinası kullanımı dolayısıyla ilgili firma hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir