Numan Kurtulmuş’tan Liderlere Çanakkale Çağrısı

11 Mart 2012

HAS Parti Genel Başkan Numan Kurtulmuş, Çanakkale’den siyasi parti liderlerine bir çağrı yaparak, “18 Mart günü Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümünü kutlayacağız. Bütün siyasi parti başkanlarını 18 Mart günü Çanakkale Şehitliği’nde bir araya gelerek hep beraber dedelerimizin, atalarımızın ruhuna bir Fatiha okumaya ve o günkü birlik ruhunu bugüne yansıtmaya davet ediyorum” dedi.

HAS Parti’nin Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Eceabat ilçesindeki Milli Park Restoran’da düzenlediği etkinlik şehitlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim okunup dua edilmesiyle başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Gençlik Kolları Başkanı Şamil Tekir’in konuşmasından sonra ise HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş bir konuşma yaptı. Kurtulmuş konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek, “Çanakkale dediğimiz zaman sadece geçmişteki bu büyük şanlı destanı hatırlayarak bir tarih övgüsünden ibaret bir Çanakkale vurgusu yapmıyoruz. Burada o zorluklarla mücadele eden her birinin elini ayağını öpeceğimiz, her birinin geçtiği tozlu topraklı yollarına kurban olacağımız şehitlerimizin hepsini rahmetle anıyoruz. Tarihin görmediği bir zaferi kutlamamız ayrı bir olay. Bizler Çanakkale Zaferi’ni ‘Geçmişte ne güzel zaferler kazanmıştık’ demek için hatırlamıyoruz. Çanakkale Zaferi’ni o geçmiş ruhu bugünde yaşatmak, anlamak, algılamak ve bu ülkenin geleceğine ışık tutsun diye yad ediyoruz” dedi.

“KIYAMETE KADAR BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAĞIZ”
Kurtulmuş, konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin imanın, direnişin, birlik ve kardeşliğin, ahlakın ve stratejinin destanı olduğunu da belirterek, “Çanakkale birliğimizin, kardeşliğimizin, beraberliğimizin destanıdır. Bölgedeki siperlerde Çanakkaleli Ahmet, Bursalı İhsan, Antepli Abdülsetttar, Şamlı, Halepli, Yemenli Trabluslu, Bosnalı, Kosovalı, Rızgartlı, Gümülcüne’li insanlar var. Koskoca Osmanlı diyarında nerede kim varsa ‘Ya Allah’ diyerek buraya gelmiş ve burada kardeşliği, barışı ve birliği sembolize edip yan yana şehit düşmüşlerdir. Nerede kimin gömülü olduğunu da tam bilmiyoruz. Tam listelerini de bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var. Bu toprağın altında Kürt Ahmetler de, Lazlar da, Gürcüler de, Çerkezler de yatıyor. Türkiye’nin dört bir tarafından Türker de yatıyor, Türkmenler de, Boşnaklar da, Araplar da yatıyor. Çanakkale destanı bir birlik, beraberlik ve kardeşlik sembolüdür. Dün bir araya gelerek bir ruhu, bir inancı, bir ülkeyi ve bütün bir imanı korumak için bir araya gelen ülkenin çocuklarının arasına bugün de hiç korkmayın kimsenin fitne sokmaya gücü yetmeyecektir. Dün o fitneye karşı burada Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler nasıl omuz omuza yan yana durduysalar, bu ülkenin esenlik yurdu olması için, barış yurdu olması için kıyamete kadar barış içinde yaşayacağız. İşte Çanakkale’den bu dersi de alıyoruz” dedi.

Konuşmasında Çanakkale’den bütün siyasi liderlere çağrı da yapan Kurtulmuş, 18 Mart günü bütün siyasi liderleri Şehitler Abidesi’nde toplanmaya davet ederek, “Buradan bütün Türkiye’ye ve siyasi liderlere çağrıda bulunmak istiyorum. 18 Mart günü Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümünü kutlayacağız. Bütün siyasi parti başkanlarını Çanakkale Şehitliği’nde bir araya gelerek hep beraber dedelerimizin, atalarımızın ruhuna bir Fatiha okumaya ve o günkü birlik ruhunu bugüne yansıtmaya davet ediyorum. Buna Başkanımızın ve Cumhurbaşkanımız öncülük edebilir. Biz buna hazırız” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Numan Kurtulmuş’a savaş sırasında askerlerin başına giydiği Enveriye hediye etti. Türkiye’nin dörtbir yanından bine yakın partili gencin katıldığı toplantının ardından ise gençler şehitlikleri ziyaret ederek dua etti.

“BU İDDİALAR BENİ İLGİLENDİRMİYOR”
Öte yandan, Çanakkale’deki programının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran HAS Parti lideri Kurtulmuş, Saadet Partisi (SP) için toplanan paraların Erbakan’ın çocuklarının zimmetine geçirildiği iddialarıyla ilgili çıkan haberlerin sorulması üzerine, “Bu iddialar beni ilgilendirmiyor. Onu gerekli kişilere soracaksınız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir