Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Hasar Tespit Eğitimi Düzenlenecek

Hasar Tespit Eğitimi Düzenlenecek

İnşaat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, hasarlı bina tespiti ve riskli bana değerlendirme konusunda bir eğitim programı düzenliyor. Bu kapsamda İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki başkanlığında bir heyet 18 Kasım Salı günü Hasar Tespiti ve Mevcut Binaların Değerlendirilmesine Yönelik bir eğitim vermek üzere Çanakkale’ye gelecek.

İnşaat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi’nden knouyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“Bilindiği üzere 24 Mayıs 2014 tarihinde Gökçeada açıklarında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Objektif olarak değerlendirme yapmak gerekirse, Çanakkale kenti bu büyüklükte bir depreme karşı oldukça iyi bir sınav vermiştir.
Çanakkale geneline baktığımızda, hasarlı veya ağır hasarlı olarak nitelendirilebilecek az sayıda bina olmuştur. Ancak depremden sonra hasarlı bina ve riskli bina tespitinde bir takım aksaklıklar ve karışıklıklar meydana gelmiştir. Hasarlı ve riskli bina ayrımını yapmak ve hasar tespitinde dikkat edilecek noktaları belirtmek amacıyla üyelerimizin talebi doğrultusunda İnşaat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi olarak hasarlı bina tespiti ve riskli bana değerlendirme konusunda bir eğitim programı için çalışma başlattık.
Bu konuda değerli çalışmaları bulunan İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki başkanlığında bir heyeti 18 Kasım Salı günü Hasar Tespiti ve Mevcut Binaların Değerlendirilmesine Yönelik bir eğitim vermek üzere Çanakkale’ye davet ettik.
Ülkemizin deprem gerçeği göz önünde bulundurulduğunda;verecek olduğumuz eğitimle üyelerimizin hasar tespiti ve riskli bina değerlendirilmesine yardımcı olmayı, hasarlı ve riskli bina ayrımının farkındalığını yaratmak ve olası depremlerden sonra yaşadığımız aksaklıkların tekrar etmemesini amaçlamaktayız.
Söz konusu eğitimde Betonarme ve Yığma Binalarda Yapısal ve Yapısal Olmayan Hasarlar, Tipleri ve Değerlendirilmesi ile DASK açısından da bina hasar tespit sürecine ilişkin kısa bir bilgilendirme yapılacaktır.”

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir