Hat Sergisi – İbrahim Nezih Yolcu

08 Ağustos 2011

Yeni Hat Sanatçılar Topluluğu’nun son üyelerinden İbrahim Nezih Yolcu, 41 yıllık sanat yaşamından kesitleri 48. Uluslararası Troia Festivali kapsamında Çanakkale’de sergilemeye başladı.

Kordon boyunda Morrabin Parkı bölgesinde açtığı sergisinde eserlerini beğeniye sunan Hattat İbrahim Nezih Yolcu, 1970 Çanakkale Lisesi mezunu olduğunu belirterek, “Güzel yazım sanatı ile o yıllarda Çanakkale Lisesi öğretmenlerinden Meserref Can ve Sırrı Divil aracılığı ile tanıştım. 41 yıllık yazım yolculuğum 1970’li yıllarda Günaydın Gazetesi’nde Oğuz ve Tekin Aral kardeşlerin karikatür balonlarından Güneş Gazetesi’nin Ramazan sayfalarına, Kur’an-ı Kerim ayetlerinin Türkçe el yazımlarına kadar binlerce satırla devam etti” dedi.

İbrahim Nezih Yolcu, 1975-1983 yılları arasında 6 hat sanatçısı ile Türk basınının kalbi olan Cağaloğlu’nda “Yeni Hatçılar” olarak anılmaya başlandığını da belirterek, “1979 yılına dek ilk ustam Tekin Aral ve bir sokak yazımcısı olan Sinan Sinangil’in etkisiyle yazılarımı yazdım. Ancak ben asıl tarzımı ülkemizin yetiştirdiği bence en önemli Hat ve Kaligrafi sanatçısı olan Ethem Çalışkan’dan aldım” dedi.

Türkiye’de ilk kez hat gösterisi de yapan İbrahim Nezih Yolcu, “Bu kapsamda 1979-1980 yıllarında revaçta olman İstanbul müzikhollerinde Hat, müzik, mizah ve şiirin kullanıldığı “Merhaba İstanbul” ve “Nerede o eski günler” konulu show programlarını yaptım. Geleneksel hat sanatını mistik ve dinsel üretim olmaktan çıkarıp daha popüler, daha anlaşılır kılmaya çaba sarfettim. Benim sanat anlayışım sanat galerilerinden uzak durmak üzerine kurulu. Tabii her üreten gibi bende çeşitli galerilerde sergilere katıldım. Ancak geleneksel sanatlarımızın halkla iç içe ve daha gösteri amaçlı üretimle yaşayacağına inanıyorum. Artık benim için tüm kent bir sanat galerisi. Kentin tüm mekanlarında, konutlarında, işyerlerinde geleneksel hat sanatına bir ölçüde katkı sağlayacağımı düşünüyorum” dedi.

Yurdun çeşitli illerinden görev yaptıktan sonra yeniden Çanakkale’ye yerleşen İbrahim Nezih Yolcu, Çanakkale Belediyesi ve Halkbank’ın katkıları ile ülkenin ünlü ozanlarının ünlü dizelerini Yenihat çerçevelerinde orijinal el yazımlarını üretmeye devam ediyor. Çanakkale’de kordon boyunda Morrabin Parkı bölgesinde açılan sergi festival bitimine kadar gezilebilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir