Hayalden Gerçeğe Girişimcilik Paneli Gerçekleşti

06 Aralık 2014

TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ortaklığıyla düzenlenen “Hayalden Gerçeğe Girişimcilik” Paneli ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Panele, Belediye Başkan Vekili Cemal Karakaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Baro Başkanı Bülent Şarlan, çok sayıda iş adamı, akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

Moderatörlüğünü TOBB Marmara Genç Girişimciler Kurulu Bölge Temsilcisi ve Çanakkale Başkanı İ. Kürşat Tuna’nın yaptığı panelde TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve PEGASUS Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, DOĞTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ve Pepee çizgi filminin yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç konuşmacı olarak yer aldı.

Panelden önce konuşma yapan ÇOMÜ Biga İİBF Bakış Açısı ve Koordinasyon Topluluğu Başkanı Ozancan Polat; “İdealleri ve gayeleri olan bir topluluk olarak nihai amacımız Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini en iyi şekilde temsil edebilmektir. Hayallerimiz Pegasus kadar yüksekte, hedeflerimiz Doğtaş kadar başarılı, düşüncelerimiz de Pepee kadar renkli ve eğlenceli olmaya devam edecek” dedi.

Panel ile ilgili açıklama yapan TOBB Marmara Genç Girişimciler Kurulu Bölge Temsilcisi İ. Kürşat Tuna; “Panelde Çanakkale’ye önemli yatırım gerçekleştirmekte olan iki önemli işadamı Ali Sabancı ve Davut Doğan ile animasyon dünyasında kendi değerlerimizi çocuklarımıza aktarmayı başaran başarılı işkadını Ayşe Şule Bilgiç’i Çanakkale’de misafir etmekten onur duyuyoruz” dedi.

“Ertelenmiş Hayallerin Ürünüsünüz, Bunun Sorumluluğunu Bilerek Hareket Etmeniz Gerekir”

Tuna sözlerine şöyle devam etti;

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Topluluğu olarak 5 yıldır Başkanımız Ali Sabancı’nın önderliğinde 81 ilde teşkilatlanarak 7500’ü aşkın iş adamı ve iş kadını arkadaşlarımızla birlikte somut anlamda ekonomiye değer katan insanlar olarak Türkiye için insanlarımız ve gençlerimiz için güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Girişimcilik gerçekten çok zor bir iş çünkü risk almanız gerekiyor. Bir hayali, bir hedefi olan ve o yolda pes etmeyen insanlar çok güzel kazanımlar elde edebiliyorlar. Bu salondaki herkesin bir hayalinin olması gerekiyor. Çünkü en önemlisi birileri başta da anne, babanız belki de hayallerinden vazgeçerek sizi okutuyorlar. Kendi evlatları ve ülke için bir gelecek oluşturmaya çalışıyorlar. Ertelenmiş hayallerin ürünüsünüz, bunun sorumluluğunu bilerek hareket etmeniz gerekir. Bu topraklarda 100. Yılını anacağımız Çanakkale Savaşında sizin yaşınızdaki insanlar buralarda hayatlarını kaybettiler.”

Panelin açılış konuşmasını yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner konuşmasında şunları aktardı;

“Bugün benim için gerçekten heyecan verici manzaralardan biri karşımda. Pırıl pırıl 1.500 bakışa, yüze sahip olan bir ülkenin geri kalması bence mümkün değil. Geleceğe ümitle bakmak gerekiyor. Yeter ki biz sizlerin kıymetini bilelim siz de kendinizin kıymetini bilin. Doğru insanları örnek alın, yapılması gerekenleri yapın gerisi kendiliğinden gelecektir.
Doğru hedefleri belirlemek lazım. Türkiye’nin yüz akı üç müteşebbis aramızda. Kutup yıldızına bakarsanız hep kuzeye gidersiniz. O sebeple bu üç pırlanta isimi kutup yıldızı misali sonuna kadar dinleyin, daha sonra da medya ya da internet yoluyla bu insanları takip edin, hayat hikâyelerini okuyun. Bu panele katılanlar arasında da Ali Sabancılar, Ayşe Şule Bilgiçler ve Davut Doğanlar olabilir. Bu toprakların kıymetini bilin.”

İnsanı İşlemezseniz Nüfusun Bir Kıymeti Yok

“Toprağın altında ki madenin bize hiçbir kıymeti yok. Aynı şekilde insanı işlemezseniz nüfusun da bir kıymeti yok” diyen Laçiner; “Elimizdeki en kıymetli maden, en değerli hazinemiz insanlarımızdır. İnsanlarımızı ne kadar eğitebilirsek, içlerindeki potansiyeli ne kadar ortaya koyabilirsek o kadar büyük bir devlet oluruz. Yoksa kişi sayısıyla gelişmişlik ölçülmüyor. Türkiye’nin geleceği de burada; ne kadar çok müteşebbis yetiştirirsek, ne kadar çok aydın yetiştirirsek, ne kadar çok dürüst, ilkeli siyasetçi yetiştirebilirsek, her işin erbabından ne kadar çok yetiştirebilirsek Türkiye’nin önü açılır” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsasının katkıları ile gerçekleştirilen panelde konuklar katılımcılara Türkiye’deki girişimcilik iklimi üzerinde bilgiler aktarırken, hayat hikâyelerini ve kendi başarılı girişimcilik deneyimlerini de gençlerle paylaştılar. Katılımcılar soru- cevap kısmında merak edilenlere cevap verdiler.

Panel sonunda konuşmacılara çiçek ve plaket takdim edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir