Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Hayalet Avcılığa Son” Projesi Balıkçı Eğitimleri ile Devam Ediyor

“Hayalet Avcılığa Son” Projesi Balıkçı Eğitimleri ile Devam Ediyor

Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin UNDP GEF Küçük Destek Programı desteğiyle yürüttüğü “Hayalet Avcılığa Son” Projesi, balıkçı eğitimleri ile devam ediyor.

Çeşitli sebeplerden yaşanan ağ kayıpları sebebiyle dipte avcılığını devam ettiren hayalet avcılık konusunda farkındalık yaratma ve mevcut ağların resif alanlarından temizlenerek biyolojik çeşitliliğin devamlılığına katkı sağlamayı amaçlayan projede balıkçılara yönelik eğitimler sürüyor.

Yazın gerçekleştirilen anket çalışmaları ile belirlenen 20 bölgede yapılan dalışlar ve temizlik çalışmalarıyla; 3 km. yakın hayalet ağ (denizde kaybolan ağ) kurtarılmış ve 500 kg.’dan fazla ağ kurşununun geri dönüşümün sağlandığı proje kapsamında hedef bölge olan Saroz ve Gökçeada bölgesinde av yapan; Yeniköy, Eceabat, Kumkale, Seddülbahir, Bozcaada ve Gökçeada Balıkçılarına yönelik; “Sürdürülebilir Balıkçılık ve Hayalet Avcılığın önlenmesine yönelik geliştirilen metot ve teknikler” konulu eğitimlerin sürdürülmekte olduğu bildirildi.

Projede Mart ayı içerisinde; proje ortakları Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, SS. Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği, Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulübü Derneği, TSSF Çanakkale İl Temsilciliği’nin destekleriyle kapanış toplantısı düzenlenerek sorunun politik ve farklı yönlerden yaklaşımına katkıda bulunulacağe belirtildi.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir