Hayaller Sanat Sokağı, Gerçekler Otopark…

Hayaller Sanat Sokağı, Gerçekler Otopark…
07 Kasım 2019

Çanakkale’nin Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan Aslan Abla Sokak, 2011 yılında yayalaştırılmasına rağmen, üzerindeki boş arsaların araç park yeri olarak kullanılması nedeniyle trafiğe kapalı özelliğini kaybetmiş durumda. Halk arasında Sanat Sokağı adıyla anılan sokak, otopark sokağına mı dönüşüyor?

Yarısı Araçlar, Yarısı Yayalar İçin…
İl Trafik Komisyonu kararıyla 2011 yılı eylül ayında trafiğe kapatılarak yayalaştırılan Aslan Abla Sokak, 2012 yılında yapılan bir düzenlemeyle üzerindeki boş arsanın araç park yeri olarak kullanılabilmesi amacıyla önce dikey olarak bölünmüş (Bkz: Trafiğe Kapalı Sokağa Otopark Makyajı, Mayıs, 2012), sonrasında yeni bir düzenlemeyle sokağın bir kısmı araç giriş çıkışına açılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise araç giriş çıkışı için düzenlenen sınırın, bir binanın yıkılmasıyla oluşan arsaya kadar genişletilmesiyle sokağın yaklaşık yarısı araç trafiğine açık hale geldi.

Sanat Sokağı Olarak Anılıyordu
Yayalaştırılması ve kafelerin açılmasıyla bir cazibe kazanan Aslan Abla Sokak’ta geçtiğimiz yıllarda sanat sokağı adıyla birçok etkinlik düzenlenmiş ve sokağın adı halk arasında Sanat Sokağı adıyla anılır olmuştu. Kent Konseyinde bu konuyla ilgili çeşitli toplantılar yapılarak girişimlerde bulunulmuş ve kentliler sokağın sanat ile anılmasını talep etmişti.

Sanat Sokağından Otopark Sokağına Doğru…
Sokağın kullanımıyla ilgili görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar ise sanat sokağından otopark sokağına doğru ilerleyen bu süreçte etkinliklerin düzenlenmeye devam edilip edilmeyeceği, genel olarak her yaştan katılımın hedeflendiği bu etkinliklerin sokağın yarısı araçlar için kullanılırken ne kadar güvenli olacağı üzerine düşünceli. Ayrıca boşa çıkabilecek yeni arsa alanlarında da bu uygulamalara devam edilecek ise sanat sokağı olarak anılan bu sokak otopark sokağına mı dönüşecek merak ediyorlar.

Aslan Abla Sokak'ta Çocuk Sesleri

Aslan Abla Sokak’ta Çocuk Sesleri (Nisan, 2014)

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir