Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haymatloz “Özgürlüğe Giden Yol” Sergisi Açıldı

Haymatloz “Özgürlüğe Giden Yol” Sergisi Açıldı

Milli Reasürans Sanat Galerisi, Verein Aktives Museum, Anadolu Kültür A.Ş., Orient Institut İstanbul işbirliği ve Türk-Alman İşadamları Kültür Vakfı desteğiyle organize edilen Haymatloz Özgürlüğe Giden Yol Sergisi açıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troia Kültür Merkezi’nde yapılan açılışa; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Erat, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “İkinci Dünya Savaşı dönemi ve öncesinde Almanya’da kendilerine yapılan baskıdan dolayı Türkiye’ye gelen bilim adamlarının hayatının ve fotoğraflarının bulunduğu serginin izleyicisiyle Çanakkale’de buluşmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ardından söz alan Rektör Laçiner; “Üniversite nedir? Bilim nedir? Bunu anlayabilmek için son derece önemli ve gerçek hikayelerden oluşan bu sergiyi herkes görmeli. Bilimi sevmek, hangi ülkeye giderseniz gidin hizmet aşkı duymaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara, sergiyi düzenleyen Prof. Dr. Ülkü Azrak, tarafından bilgiler verildi. Serginin adı olan ‘Haymatloz’un Türkçe anlamının ‘Vatansız’ demek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ülkü Azrak, Almanya ile Türkiye arasında her alanda olduğu gibi bilim alanında da güçlü bir bağ olduğunu anlattı.

[comu.edu.tr]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir