Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Kuzu’yla Görüştü

Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Kuzu’yla Görüştü
20 Kasım 2013

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Trakya Bölge sorumlusu Ülkü Akyel Işık, son zamanlarda basında yer alan köpek ölümleri ile ilgili olarak Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’yu ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi.

Son günlerdeki Çan’da yaşanan olaylar ve Belediyenin Sokak hayvanları ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi almak istediğini belirten Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Trakya Bölge sorumlusu Ülkü Akyel Işık’ın sorularını yanıtlayan Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu “Biz biliyor ve inanıyoruz ki her canlıyı Allah-ü Teala yaratmıştır. Bundan dolayıdır ki yaşayan, nefes alan her canlı bizim için birdir. İnsan da, hayvan da, bitki de aynı ölçüde kıymetlidir. Bu hususta ne gerekiyorsa yapılacağından emin olunuz” şeklinde konuştu.

Başkan Kuzu yaptığı açıklamada son günlerde birilerinin Belediyeyi karalama kampanyasına giriştiğini ancak Çan Belediyesi’nin nefes alan her canlının değerini bilen ve bu doğrultuda hareket eden bir Belediye olduğunu söyledi. Başkan Kuzu ayrıca Çan Belediye’sini karalamaya yönelik bu haberlere de vatandaşların itibar göstermemesini rica etti.

Ülkü Akyel Işık konuşmasında Belediyelerden beklentilerinin hayvanları, kısırlaştırıp, aşılatarak yaşatmaları olduğunu yineleyerek Çan Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaları sordu. Başkan Kuzu’nun kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevap ise: “Hayvan hakları konusunda ciddi bir hassasiyetimiz var. Bundan emin olunuz. Neticede bir canlıdan bahsediyoruz. Bu konuda da ne gerekiyorsa yapıcaz. Belediye olarak belirli periyodlarla sokak hayvanlarını kısırlaştırma işlemlerini veterinerimiz kontrolünde yaptırıyoruz. Zaten şuanda da kısırlaştırma aracımız Çan’da. Ama bunlar yeterli mi değil elbette bu konudaki çalışmalarımızı artıracağız.” şeklinde oldu.

Hayvan Hakları Federasyonu Trakya Bölge sorumlusu Ülkü Akyel Işık’ın Sokak hayvanlarını besleme noktaları oluşturma konusundaki önerisine de, Başkan Kuzu “Önerileriniz doğrultusunda gerekli çalışmalar hızlı bir şekilde hayata geçirilecek, bu projenin de devamında hayvan barınağı yapılacaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki bizlerin de bu konudaki hasiyetimiz üst seviyededir” sözleriyle cevap verdi.

Ülkü Işık, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’nun konuşmalarını çok ılımlı olarak değerlendirdiğini, atılan bu adımları da çok güzel adımlar olduğunu, bundan dolayı HAYTAP yetkilisi olarak kendisine teşekkür ettiğini söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir