Hayvansal Ürünleri yurt dışından alıp-satmaya devam!

Şebnem Göksel
22/06/2015
22 Haziran 2015

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 14 Haziran 2015 itibariyle Çanakkale Gümrük Müdürlüğü’nün “Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün” ithalatında yeniden yetkilendirildiğini belirtti. Ak Partili vekil Turan, ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Çanakkale’de yapılan değişikliğin ithalat sürecinde işlemleri zorlaştırdığını dile getirdi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Çanakkale’de faaliyet gösteren yurt dışından getirdiği ithal hayvansal ürünleri işleyip tekrar ihraç eden firmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çanakkale Gümrük Müdürlüğü’nün 5 Ekim 2013 tarihine kadar “Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün” ithalatında yetkili olduğunu, ancak bu tarihten sonra yapılan tebliğ değişikliği ile bu yetkisinin elinden alındığını söyleyen Turan, bu kararın sektörde faaliyet gösteren firmalar açısından mağduriyet doğurduğunu söyledi.

Konuyla ilgili girişimde bulunduğunu belirten AK Parti Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, 14 Haziran itibariyle Çanakkale Gümrük Müdürlüğü’nün “Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün” ithalatında yeniden yetkilendirildiğini ifade etti. Turan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikleri şöyle değerlendirdi:
“Yurt dışından ithal hayvansal ürünler getirip ilimizde işleyen ve işlediği ürünleri tekrar yurt dışına ihraç eden, Çanakkale’ye ciddi istihdam sağlayan firmalarımızın tarafımıza talepleri vardı. Bakanlığın, 2013 yılında yaptığı değişiklik firmalarımızın ithalat sürecinde işlemlerin zorlaşmasına, maliyetlerinin artmasına neden oluyordu. Daha önce ithalatın İzmir limanından yapılması nakliye maliyetinin artmasına, ticaretin azalmasına sebep oluyordu. Bakanlık yetkilileriyle görüştük. Çanakkale Gümrük Müdürlüğü 14 Haziran itibariyle Hayvansal Ürün ithalatında tekrar yetkilendirilmiştir. Bölgemizin kalkınması açısından çok önemli olan bu düzenleme ile firmalarımız daha önce olduğu gibi ithalatlarını Çanakkale Limanı’ndan gerçekleştirebilecekler. Çanakkale’yi ilgilendiren ne vaadimiz varsa gerçekleştirmek için gayret edeceğiz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir