Hazırlıklar Tamam, Fakat Şehitlikler Vatandaşa Yine Kapalı!

04 Ağustos 2015

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100.yılı, 24-25 Nisan resmi törenlerine katılımcı sınırlaması nedeniyle katılamayan Avustralya ve Yeni Zelandalılar için 6 ve 8 Ağustos tarihlerinde yapılacak törenlerin hazırlıkları tamamlandı. Fakat Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklerin bir bölümü, 6 ve 8 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak törenler sebebiyle ziyarete kapatıldı.

Misafir Sayısı 4-5 Bin Kişiyi Aşmayacak

6 Ağustos Perşembe ve 8 Ağustos Cumartesi günü icra edilecek törenlerle ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Ahmet Çınar, 24 -25 Nisan törenlerinin Cumhurbaşkanlığının himayelerinde 70´i aşkın ülkeden devlet başkanı, başbakan ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bu törenlerde, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetlerinin kararı doğrultusunda 10 bin 500 kişinin yer aldığını belirten Vali Ahmet Çınar, Ağustos törenlerinin sadece bu yıla özel olmak üzere, Avustralya ve Yeni Zelanda makamlarının talebi ve Dışişleri Bakanlığının onayıyla yapılacağını belirtti. Vali Ahmet Çınar, ” İki noktada Avustralya ve Yeni Zelanda devletleri törenlerini yapacak. 6 ve 8 Ağustos´ta ülkeler ayrı ayrı törenlerini gerçekleştirecek. 24-25 Nisan´daki gibi kalabalık grupların gelmesi beklenmiyor. Toplam misafir sayımız 4-5 bin kişiyi aşmayacak. Törenlere iki ülkenin genel valileri başta olmak üzere bakanları, askeri yetkilileri ve protokol üyeleri de katılacak. Kendilerini resmi törenle karşılayacağız “ dedi.

Vatandaşlar Yoğun Trafik Nedeniyle Mağduriyet Yaşamasın

Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklerin bir bölümünün, 6 ve 8 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak törenler sebebiyle ziyarete kapatılması hakkında açıklama yapan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, yasaklamanın sebeplerini şöyle belirtti: “Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetleri tarafından 6-8 Ağustos 2015 tarihlerinde Gelibolu Tarihi Alanı’nın kuzey bölümünde yer alan 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı ve Yalnızçam mevkilerinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin evsahipliğinde anma törenleri icra edilecektir. Söz konusu tarihlerde ve törenlerin icrası esnasında hem ülkemize gelen yabancı misafirlerin hem de tarihi alanları ziyarete gelen vatandaşlarımızın yoğun trafik nedeniyle mağduriyet yaşamamaları için yukarıda anılan bölgelerle ilgili olarak tedbire yönelik uygulamalar yapılacaktır. Bunun dışında kalan Abide ve diğer bölgeler ziyarete açık olacaktır.”

Şehitlikler, 18 Mart ve 24-25 Nisan tarihlerinde de halka kapatılmıştı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir