“HDP Körlüğü Geçicidir, Tedavisi Demokrasidir”

05 Mayıs 2015

ÇASİAD Seçime doğru programında HDP’yi unuttu. Bu tutumu kınamadıklarını söyleyen Çanakkale HDP İl yönetimi ise “HDP körlüğü bir ay sonra geçecek bir geçici körlüktür. Tedavisi daha fazla demokrasidir” dedi.

Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği’nin, geleneksel hale getirdikleri “ÇASİAD ile Seçime Doğru” programına davet edilmeyen Çanakkale HDP İl Başkanları ve HDP Çanakkale Milletvekili Adayları, bugün bir açıklama yaparak konuyla ilgili düşüncülerini dile getirdiler. Yaşanan durumdan ötürü sitemkar bir mesaj veren Çanakkale HDP İl yöneticileri;” ÇASİAD’ı kınamıyoruz. ÇASİAD’ın partimizi ötekileştiren, görmezden gelmeye çalışan bu tavrı; partimize değişik seviyelerde konulan barajlardan sadece bir tanesidir. HDP, bütün barajları aşma gücüne ve iradesine sahiptir. Elbette bizim için de Türkiye’nin yapısal sorunlarına çözümler üretebilmek açısından AKP, CHP ve MHP bir yanadır, HDP bir yana. Söz konusu uygulama bunun bir şekilde tescil edilmesi anlamına da gelir. HDP körlüğü bir ay sonra geçecek bir geçici körlüktür. Tedavisi daha fazla demokrasidir» diyerek tepkilerini belirttiler. Açıklamanın tam metninde şu ifadelere yer verildi:

ÇASİAD’ı Kınamıyoruz.
Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği AKP, CHP ve MHP adayları ile gelenekselleştirdikleri “ÇASİAD ile Seçime Doğru” isimli bir toplantı yapacağı bilgisini basından öğrendik. Parlamentoda önemli bir grubu bulunan, 81 ilde örgütlenmiş, 550 adayla seçimlere giren Halkların Demokratik Partisi’ni bu toplantıya çağırmamalarını anlamlı buluyoruz; anlıyoruz.
Diğer yandan, partimizin hangi gerekçeyle muhattap alınmadığını bilmek partimizin ve Çanakkaleliler’in hakkıdır. Bizce bu tavır sorunludur. Öncelikle bu tavrın bölücü, ayrıştırıcı bir tavır olduğunu tesbit etmek gerekir. Siyasette HDP vardır, varolacaktır ve ne kadar görmezden gelinirse gelinsin; bundan sonra Türkiye siyasetinin temel partilerinden birisidir. Bu gerçekliğin herkes tarafından bilinmesi ve buna uygun davranılması siyaseti normalleştirecektir.
Elbette HDP sermayeyi değil, emeği önceleyen bir siyasi hatta sahiptir. Sendikasız ve güvencesiz çalıştırılan emekçilerin yanında olmayı, çarpık ve kirli sanayileşme yerine planlı ve kamucu ekonomiyi, yoksulun en altta kalıp ezildiği vahşi piyasa sistemi yerine sosyal devleti savunuyoruz. Partimizin Çanakkale için oluşturduğu yerel seçim bildirgesi*, her biri bir mücadele alanından gelen yetkin ve donanımlı milletvekili adayları, her renk ve kesimden nitelikli seçmen potansiyeliyle Çanakkale’nin ekonomik, sosyal ve politik meselelerinde söz sahibi ve vazgeçilmez bir taraf olduğu artık tartışılamaz bir gerçektir.
Bu politikaların ekonomik ve sosyal krizimize en doğru çözümü içerdiğini düşünüyor, bütün bunları her platformda dile getirmeyi de önemli buluyoruz.
Bu kapsamda Çanakkale Kent Konseyi’nin “Milletvekili Adayları Mahalle Meclislerinde” projesini değerli bir adım olarak selamlıyor; toplumun bu demokratik olgunlukta olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyoruz.
ÇASİAD’ın partimizi ötekileştiren, görmezden gelmeye çalışan bu tavrı; partimize değişik seviyelerde konulan barajlardan sadece bir tanesidir. HDP, bütün barajları aşma gücüne ve iradesine sahiptir. Elbette bizim için de Türkiye’nin yapısal sorunlarına çözümler üretebilmek açısından AKP, CHP ve MHP bir yanadır, HDP bir yana. Söz konusu uygulama bunun bir şekilde tescil edilmesi anlamına da gelir.
HDP körlüğü bir ay sonra geçecek bir geçici körlüktür. Tedavisi daha fazla demokrasidir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HDP Çanakkale İl Eşbaşkanları
Rahime Kanılga, Şeyhmus Aslan

HDP Çanakkale Milletvekili Adayları
Özlem Ergun Açanal, Mihriban Şah, Ergin Fidan, Leyla Yavuz”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir