“Hedef Sigarasız, Dumansız Bir Türkiye”

“Hedef Sigarasız, Dumansız Bir Türkiye”
31 Mayıs 2014

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.

“Sigarasız bir Türkiye için son altı yıl içerisinde çok önemli adımlar atıldığını” kaydeden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, Yeşilay’ın 19 Mayıs 2008’de yürürlüğe giren “Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanunu”nun çıkartılmasında büyük çaba gösterdiğini belirterek, “31 Mayıs ‘Sağlıklı bir hayat için ilk adım’ günü olarak kutlanmalı. Bu nedenle sigarayı hayatımızdan çıkarmak için 31 Mayıs önemli bir gün. Gelin hep birlikte sigaranın esiri olmayalım” dedi. Karakaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sigara içmek, çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olmasının yanı sıra, sigara ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle dünyanın ve Türkiye’nin en önemli halk sağlığı sorunlarından birini oluşturuyor. Bugün dünya genelinde bir milyar 250 milyon kişinin sigara içtiği tahmin ediliyor. Sigara kullanımı başlı başına zarardır. Gençler için ise adeta mayınlı bir tarladır. Şu gerçeği de unutmayalım: Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Aslında sigarayı ilk içen genelde haz almaz, ancak ısrarla kullandığında bir süre sonra zevk duyar. Bazıları sadece meraktan sigaraya başlar, içmekle büyüdüklerini ve havalı olduklarını zannederler. Derken, ardından bağımlılık gelir. Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne-babanın başta kendisinin kullanmaması gerekir. Elindeki sigarayla oğluna nasihat eden babanın etkisinin ne derece olacağına siz karar verin. Çocuklara sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Çocuğunuzun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olmalı ve fakat onu sıkboğaz da etmemeniz gerekir. Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95’i sigaraya 21 yaşına kadar başlamışlardır. Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmemizdir.”

“Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) üye devletlerde her yıl 31 Mayıs günü, ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanıyor” diyen Karakaya, “Bu günün amacı, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümler konusunda kamuoyunun, sağlık çalışanlarının ve hükümetlerin dikkatini çekmektir. Araştırmalara göre ülkemizde yetişkin nüfusun üçte biri sigara içmektedir. Türkiye’de sigaraya bağlı ölümlerin önemli bir bölümü 35-70 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Bu vatandaşlarımız hayatlarının en verimli 20-25 yılını sigara sebebiyle kaybediyor” şeklinde konuştu.

Sigaranın, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturduğunu ifade eden Karakaya, bu alışkanlığın milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir