Helal Gıda Sertifikası Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde Yapıldı

12 Mart 2014

Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) işbirliğinde organize edilen “Helal Gıda Sertifikası” konulu toplantı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde yapıldı.

Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, GİMDES Baş Denetçisi Hayrettin İşbilir,katılımcılara, “Helal Yaşam Standardı ve Dünya Ekonomisindeki Yeri”, “Helal Yaşamın Ekonomiye Katkıları” ve “Helal Sertifikası Nasıl Alınır?” konularında bilgi verdi. İşbilir, Helal Sertifikası almak için ilk adımın firmanın helal ürünler üretmek için gönülden istekli olduğunu bildiren yazılı bir taahhütname vermesi olduğunu vurguladı.

GİMDES Baş Denetçisi Hayreddin İşbilir, konuyla ilgili konferansında, Helal Gıda sertifikalı ürünlerin ihracatının arttığını belirterek, GİMDES’in internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak ilk adımın atılacağını vurguladı. İşbilir, dört aşamadan oluşan sertifika sürecinin ön inceleme, tesislerde denetim, uyulması gereken şartların firmaca tam olarak sağlanması ve GİMDES İlim Kurulu’nun tamamlanmış denetimler üzerine Helal Sertifikalama raporu vermesi olduğunu ifade etti.

İşbilir, “Helal Sertifika ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlamaktadır.Helal Sertifika, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir