Hemşirelik Haftası Kutlandı

Hemşirelik Haftası Kutlandı
13 Mayıs 2019

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde bir program düzenledi.

Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarını Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Babacan Gümüş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Aysun Babacan Gümüş, hemşireler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında; hemşireliğin bilgi ve becerileri ile hayat veren, kalbi ve yüreğiyle dokunan, bilim ve sanattan oluşan bir disiplin olduğunu belirterek, “Bir sağlık profesyoneli olarak hemşireler üstlenmiş oldukları görev ve sorumluluklar nedeniyle çok özel, çok önemli ve vazgeçilmez bir konuma sahiptirler. Çünkü hemşireler hem önleyici, hem koruyucu, hem tedavi edici, hem de rehabilite edici hizmetlerde görev alırlar” dedi ve sözlerini şu sözlerle tamamladı:

“Sağlıklı bireylerin, sağlıklı toplumun, sağlıklı ailelerin devamı için görevleri nedeniyle hemşireler vazgeçilmezdir.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden ise, hemşirelik mesleğinin toplumda bağlayıcı bir unsur olması nedeniyle çok kıymetli olduğunu vurgulayarak bir bütünün en önemli unsuru olduklarını dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hemşireler hasta, hasta yakınları, diğer sağlık çalışanları arasında bir denge unsuru. En son kızacak, üzülecek, yorulacak kişiler hemşireler. Ama sizin sayenizde sağlıkla ilgili sorunların aşıldığını biliyoruz. Sadece hastane ortamında değil toplumun birçok yerinde hizmet veriyorsunuz. Bu nedenle bu mesleği seçtiğiniz için her birinizi canı gönülden tebrik ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Gösteri sonrasında halk oyunları ekibine teşekkür belgeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden tarafından takdim edildi.

Program; ÇOMÜ’yü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni sosyal ve sportif faaliyetlerde başarı ile temsil eden öğrencilere hediye takdimi ile devam etti ve Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) tarafından bu yıl belirlenen “Herkes İçin Sağlıkta Hemşireler Öncü Bir Ses” temalı bir sunum gerçekleştirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir