Herkes İçin Diyabet Bakımı

Koray Kesim
14/11/2008

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kişiyi, Türkiye’de ise yaklaşık 150 bin kişiyi ilgilendiren halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen aslında çok geniş bir konu olan diyabet ile ilgili kısa bir yazı yazmak istedim.

1991 yılından beri her yıl 14 Kasım?da Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu?nun işbirliğiyle düzenlenen Dünya Diyabet Günü?nün bu yılki sloganı; “Herkes için diyabet bakımı”.

Dünyada 200 milyonun üzerinde diyabet (şeker) hastasının bulunması ve bu kişilerin pek çoğunun ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini yeterince alamaması nedeniyle 2006 yılında özellikle gelişmekte olan ülkelerde, diyabet bilincinin artırılması amaçlandı. Bu yıl Dünya Diyabet Günü?nde konuya dikkat çekilerek; diyabetin her birey için önemli olduğu vurgulanacak.

Diyabette temel bozukluk insülin hormonu ile ilgilidir. Bu hormonun yetersiz olması kan şekerinin yükselmesine ve diabetin ortaya çıkmasına sebep olur. 1921 yılında “Banting ve Best” adlı iki Kanadalı doktor, insülini keşfetmişlerdir. Bunlardan Wanting’in doğum günü 14 Kasım 1881’dir. Nobel armağanı da almış olan Wanting’in doğum günü yani 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kabul edilmiştir.

Diyabet ömür boyu süren bir hastalıktır. Hastanın hastalığını çok iyi bilmesi ve bu konuda çok iyi bilgilendirilmesi gerekir. Kişi, hastalığının nasıl olduğunu, hastalığıyla birlikte ömür boyu sağlıklı yaşaması için neler yapması gerektiğini bilirse, hastalığa daha hakim olur.

Sağlıklı günler dilerim.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.turkdiab.org

Koray Kesim Son Yazıları...

Yorumlar...
  • esra kesim
    14/11/2008 15:25

    Çanakkale'ye diş hekimliği konusunda yeni bir soluk getireceğinize eminim.İmplant uygulamaları ve özellikle diş beyazlatma yöntemleri hakkında bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. Tekrar hoşgeldiniz. Dr.Esra Kesim

  • Onur Özer
    13/11/2008 16:51

    Bilgilendirici yazılarınızla Çanakkalelileri özellikle ağız ve diş sağlığı konularında aydınlatacağınıza eminim. Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkürler. 'Çanakkale İçinde'ye hoş geldiniz! :)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir