Hicri Nalbant: “Sayın Bisikletçiye Soruyoruz…”

Hicri Nalbant: “Sayın Bisikletçiye Soruyoruz…”
07 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Konseyi’nce 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4?ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın dün yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra bugün Çanakkale İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Hicri Nalbant da bir açıklama yaparak Şimdi Sayın bisikletçiye soruyoruz; Burada görülen maden şirketinin logosunun bulunduğu forma sizin gurubunuzun forması mıdır? ‘Yeni kuşak işgalciler’in formasını giyip şehitlere saygı bisiklet turuna katılmak nasıl bir duygudur, hangi düşüncenin ürünüdür? Yıllardır yaşam hakkı, çevre hakkı mücadelesi veren ve bu uğurda maddi manevi bedeller ödeyen Çanakkale ve yöresi halkından bir özür borcunuz yok mudur?” dedi.

Nalbant açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

4 Mayıs 2014 pazar günü, Kayadere Köyü, Mesire alanında gerçekleştirilen, 4. Atikhisarkır şenliklerinde tertip komitesinin daveti üzerine, konuşma yapmak üzerine kürsüye çıktım. Konuşmam sırasında, su kaynaklarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız kısacası yaşam alanlarımız ile ilgili son gelişmelerden bahsettim.
Bu arada, adını vermediğim, isim bildirmediğim bir bisiklet gurubunun maden şirketlerinin formasını giyip Bergama’ya kadar gittiklerini,hatta madencilerin düzenlediği mangal partilerine katıldıklarını, bunlar yetmiyormuş gibi şirketin adını taşıyan formalarla “şehitlere saygı” bisiklet turuna katılıp, altın tekelleri lehine kafa karıştıran beyanda bulunduklarını ifade ettim. Daha sözümü bitirmeden, bir bisikletçi kürsünün yanına gelip tehditvari el hareketi ile konuşmama müdahale etti ve aramızda kısa süreli bir tartışma yaşandı. Sonradan, Vali Yardımcısı olduğunu öğrendiğim bu kişinin, benim sözümü keserek tartışma yaratmak yerine tertip komitesinden söz isteyerek, düşüncelerini ifade etmesi uygun olurdu. Ancak Sayın bisikletçinin, orada bulunanlarla kıyafeti de uygun olmadığı halde “Ben Vali Yardımcısı”yım deyip tartışmaya girmesi doğru değildir.
Sayın “bisikletçi”nin olayı büyütme gayretlerine rağmen, 4. Atikhisar kır şenliğimiz normal programında devam etmiş, başka da tatsız bir olay yaşanmamıştır.
Sayın “bisikletçi”nin sıkı ilişki içerisinde olduğu, mangal partilerine katıldığı, formalarını giydiği altın tekelleri, 1915 yılındaki işgalcilerin “yeni kuşak temsilcileri”dirler. Bu yeni kuşak işgalciler kanalıyla Türkiye’nin, çoğunluğu Batı Anadolu’da olmak üzere yaklaşık yarısı maden şirketleri tarafından ruhsat ruhsat ipotek altına alınmıştır. 1915 işgalcileri ile yeni işgalcilerin amaçları aynı, yöntemleri farklıdır. “Yeni kuşak işgalciler” bugün eskisinden daha çok işbirlikçi kullanmaktadırlar.
Çanakkale Valiliği’nin düzenlediği Ülkemizin dört bir yanından iki bine yakın bisikletçinin katıldığı, şehitlere saygı bisiklet turuna hiçbir itirazımız olmadığı halde; Sayın “bisikletçi”nin bizi şehitlere saygı bisiklet turuna karşıymış gibi gösterme çabaları manidardır.
Ancak Çanakkale’de yaşayan, kendilerine “18 mart bisiklet grubu” adını veren bir grubun da, üzerlerine “yeni kuşak işgalciler”in reklamları yazan formaları giyerek, böyle bir tura katılmaları, dolayısı ile şehitlerimizin kemiklerini sızlatmalarına tabi ki gönlümüzde el vermemektedir. Bu konuyu eleştirmek de en doğal hakkımızdır.
Şimdi Sayın bisikletçiye soruyoruz;
Burada görülen maden şirketinin logosunun bulunduğu forma sizin gurubunuzun forması mıdır?
“Yeni kuşak işgalciler”in formasını giyip şehitlere saygı bisiklet turuna katılmak nasıl bir duygudur, hangi düşüncenin ürünüdür?
Yıllardır, yaşam hakkı, çevre hakkı mücadelesi veren ve bu uğurda maddi manevi bedeller ödeyen Çanakkale ve yöresi halkından bir özür borcunuz yok mudur?
Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada bu tür yanlışlıkları yapan kim olursa olsun teşhir etmeye, doğru bilgileri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla
Hicri NALBANT
İl Genel Meclisi
CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir