Hollanda’daki “Troy – City, Homer, Turkey” Başlıklı Sergiye ÇOMÜ Damgası

22 Ocak 2013

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl kutlamalarının kapanış sergisi olan “Troy – City, Homer, Turkey” başlıklı sergiye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) damgasını vurdu.

Allard Pierson Müzesi’nde (Amsterdam Üniversitesi Arkeoloji Müzesi) 5 Mayıs 2013 tarihine kadar yer alacak sergi kapsamında üç dilde (İngilizce, Türkçe ve Flemenkçe) bir katalog yayınlandı. Bu kataloga ÇOMÜ akademisyenlerinin katkısı büyük oldu.

Troy – City, Homer, Turkey Katalogunda Troya Hazinelerinin Osmanlı belgelerine göre değerlendirilmesi, Atatürk’ün Troya ile olan ilişkisi, son dönem Troya kazıları, sonuçları gibi konuları ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünden Doç. Dr. Rüstem Arslan, Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali Sönmez ve Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay’ın birlikte hazırladıkları 5 farklı makale yer aldı.

Katalog ve sergi hakkında bilgi veren Doç Dr. Rüstem Arslan, serginin özellikle Türkiye’deki Homeros ve Troya algılaması üzerine, İlyada Destanının ilk çevirileri, Homeros’un algılanması, Çanakkale Savaşları sırasında Troya savaşı algılaması, Çanakkale Savaşları ile Troya Savaşlarının paralelliği konuları üzerinde durduğunu dile getirdi.

Avrupa’da Gösterimde Olan En Önemli Arkeoloji Sergisi
Kısacası sergide Troya ve Homeros’un Türkiye ve Türk kültürü tarafından algılaması üzerine durulduğunun altını çizen Arslan, sergi konseptinde de bununla ilgili belgeler yer alıyor dedi. Çanakkale Arkeoloji Müzesi ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden küçük Troya hazineleri dahil pek çok eser ilk kez Avrupa da kamuoyuna sunuluyor diyen Arslan, serginin Avrupa da gösterimde olan en önemli arkeoloji sergisi olduğunun altını çizdi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir