“Homofobik Psikolog İstemiyoruz”

07 Aralık 2017

Çanakkale LGBTİ+ İnisiyatifi’ninde bulunduğu birçok kuruluş, ortak basın açıklaması yayınlayarak bir televizyon kanalında homofobik konuşmalarda bulunan uzman psikolog Aslı Karasaç Özkaya’ya tepki gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada uzman psikolog Aslı Karasaç Özkaya’nın nefret içerikli söylemlere yer verildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Haber Türk kanalında 26 Kasım 2017 tarihinde Oylum Talu’nun sunuculuğunu yaptığı Burası Haftasonu adlı programda “uzman” psikolog konuk olarak çıkarılan Aslı Karasaç Özkaya adlı şahıs, çocukların cinsel kimliklerini oluşturmaları konusunda ebeveynlere tavsiye verdiği iddiasıyla LGBTİ+ fobik söylemlerde bulunmuştur. Çocukların cinsiyet kimliklerinin ailenin yönlendirmesiyle değişebileceğini iddia eden Özkaya, ebeveynlere çocukların atanmış cinsiyetlerine uygun olarak giyinmeye zorlamayı, onları ödüllerle yönlendirerek “düzeltmenin” mümkün olacağını söyleyerek trans/ interseks çocuklara fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamayı olumlamıştır. Aslı Karasaç Özkaya program sırasında “norm dışında” kalan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine yönelik ayrımcı söylemlerde bulunmuş ve bu kişilere yönelik nefreti desteklemiştir. Program sunucusu Oylum Talu konuğunun nefret içerikli söylemlerine engel olmadığı gibi kendisi de bu söylemleri desteklemiştir. Uzman Psikolog sıfatıyla programa konuk olan şahsın verdiği “bilgiler” bilimsellikten uzak, heteronormatif ve cisseksist yargılardan oluşan ifadelerden ibarettir. Programda konuşulan konular modern psikolojik yaklaşımlardan uzak olduğu gibi halkı bilgilendirmeyi amaçlayan bir programın yanlış ve basmakalıp bilgilerle dolu oluşu yayıncılık ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır. Aslı Karasaç Özkaya’nın psikolog kimliğiyle televizyon kanalına çıkarılması, onu toplum nezdinde sözü dinlenebilir bir kişi yapmıştır. Dolayısıyla söylediği bu cinsiyetçi, transfobik, interfobik sözlerle başta ebeveynleri ve nihayetinde toplumu çocuk şiddetine yönlendirmiştir. Son yıllarda hızla artan kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı mücadele eden bizler, Özkaya ve benzer zihniyetteki insanların bu tarz programlarda söz sahibi olmasının bu nefreti körüklediğini biliyoruz. Yapılan LGBTİ+ fobik bu yayından dolayı Haber Türk kanalından, programın sunucusu Oylum Talu’dan ve konuğu Aslı Karasaç Özkaya’dan gerekli açıklamayı yapmalarını ve kamuoyundan özür dilemelerini bekliyoruz.”
Ortak basın açıklamasında yer alan kuruluş ve dernekler; “Ahtamara LGBTİ WAN,Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi,Çanakkale LGBTİ+ İnisiyatifi,Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu,DEÜ Eşit Şerit Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu,Genç LGBTİ+ Derneği,Herkes İçin Ruh Sağlığı Derneği,Hevi LGBTİ Derneği,İnterseks Türkiye,İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği,Kaos GL Derneği,KeSKeSoR Amed Oluşumu,Kuir Kıbrıs Derneği,LADEG+ (LGBTIQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu),Lambda İstanbul,LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Dayanışma Topluluğu,LISTAG – LGBTI+ Aileleri ve Yakınları Grubu,Mersin LGBT 7 Renk Derneği,ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması,Özgür Renkler Derneği,Pembe Hayat,Pembe Hayat KuirFest,Pozitif Yaşam Derneği,Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği,SPoD,Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP)”
(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir