Hrant Dink, Çanakkale’de Anıldı: “Sen Yüzleşmeden Olmaz”

18 Ocak 2015

İstanbul’da 8 yıl önce, 19 0cak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün Çanakkale’de düzenlenen sessiz bir eylemle Saat Kulesi Meydanı’nda anıldı. Kendilerini “Hrant’ın Arkadaşları” olarak adlandıran yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde kullanılan “Sen yüzleşmeden olmaz” yazılı büyük bir ayna dikkat çekti.

19 Ocak 2007 tarihinde saat 15:00 sıralarında, genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırıyla hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink, Çanakkale’de bu yıl da düzenlenen anma eylemiyle unutulmadı. Bugün saat 13.00’da Saat Kulesi önünde toplanan yaklaşık 50 kişi ellerinde “Adalet, Vicdan, Hafıza, Soykırım” yazılı dövizler ve üzerinde “Sen yüzleşmeden olmaz” yazan büyük bir ayna taşıyarak Hrant Dink’i andılar, cinayeti ve mahkeme sürecini protesto ettiler. Bu yıl sessiz bir biçimde yapılan eylemde, 10 dakika boyunca önlerindeki ayna ile duran vatandaşlar daha sonra yanlarında getirdikleri karanfilleri Saat Kulesi kapısının önüne bıraktılar.

Kendilerini “Hrant’ın Arkadaşları” olarak adlandıran grubun basına dağıttığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“SEN YÜZLEŞMEDEN OLMAZ…”
AİHM’in Hrant Dink ile ilgili Türkiye aleyhine aldığı kararda üst düzey kamu görevlilerinin sorumluluğu açıkça ifade edilmişti. AKP hükümeti kendi iktidarı zamanında işlenmiş olan bu siyasal cinayetin açığa çıkarılmasında herhangi bir çaba göstermemiştir. Cinayetin işlenmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini terfi ettirmiştir. Cinayet nedeniyle haklarında dava açtırmamıştır. AKP hükümeti tıpkı kendinden önceki hükümetler gibi ‘kutsal devlet’ini korumuş, iktidar olmanın gereğini yapmıştır. Böylesi bir tabloda Türkiye nasıl demokratikleşecek, Türkiye yeni ve demokratik bir Anayasaya nasıl kavuşacak?
Aslında geçmiş yıllarda olduğu gibi siyasal cinayetlerde devlet nasıl korunduysa bu davada da devlet korunmuştur.
Biz bitti demeden bu dava bitmez demiştik…
Hrant Dink soruşturması nedeniyle Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarılmış, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyeti’nde görevli Emniyet Amiri Özkan Mumcu ve Polis Memuru Muhittin Zenit de tutuklanmıştı. Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, 14 Ocak Çarşamba günü, Hrant Dink suikastına ilişkin “kamu görevlilerinin ihmali” olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifade verdi. Savcının itirazı üzerine Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce Demir hakkında yakalama kararı verildi.
Ancak, bu konularda bir şeyler yapılıyormuş görüntüsü verilmek istenirken; ERMENİ SOYKIRIMI konusunda bugüne kadar devletin resmi politikalarına uygun olarak İNKAR görüşünü Cumhurbaşkanı yanına Azerbaycan devlet başkanını da alarak ÇANAKKALE’den bir kez daha açıklayacak!
Türkiye bir bütün olarak geçmişle yüzleşmeli, bunun için bir hakikat komisyonu kurulmalıdır. İnanıyoruz ki Hrant Dink cinayeti dahil işlenen binlerce faili meçhul cinayet ancak bir hakikat komisyonu marifeti ile açığa çıkarılabilir. Ancak anlaşılmaktadır ki, siyasal iktidarın hakikat komisyonu kurmaya cesareti bulunmamaktadır. Bu gerçeğin anlaşılması toplumsal yüzleşme için gerekli bütün adımların atılması gerekir. Azerbaycan Devlet Başkanı’nı yanına alarak inkarı tüm dünya kamuoyuna tekrarlamakla olmaz.
HRANT’IN ARKADAŞLARI

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir