Hrant Dink Ölümünün 6. Yıldönümünde Çanakkale’de de Anıldı

19 Ocak 2013

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ – İstanbul’da 6 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün Çanakkale‘de de düzenlenen törenle Saat Kulesi Meydanı’nda anıldı.

Kendilerini “Hrant’ın Arkadaşları” olarak adlandıran yaklaşık 60 kişilik grup, bugün saat 15.00’de Saat Kulesi Meydanı’nda bir araya gelerek 6 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hrant Dink’i anarak, cinayeti ve mahkeme sürecini protesto ettiler. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

BURADAYIZ AHPARİG…
Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden tam 6 yıl geçti. Bu 6 yılda katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan devlet içindeki yapı yargı önüne çıkarılmadı, verilen sözler tutulmadı. Tam tersine Hrant Dink’i ölüme götüren neredeyse tüm resmi görevliler, hükümet tarafından el üstünde tutuldu, terfi ettirildi. Delilleri kararttılar; çözmediler, unutturmak istediler, üstünü örttüler, örgüt “bulamadılar”, gerçek katilleri korudular, sahiplendiler. Bu cinayete ortaklıktır.

Ancak bugüne kadar “bu dava böyle bitmez” diyen Türkiye halkları, davayı kararlıca takip etmeye ve karanlık aydınlatılıncaya, Hrant Dink’in katilleri ve arkasındaki organizasyon tüm kollarıyla açığa çıkarılıncaya kadar takipçisi olmaya devam edecektir.

Hrant Dink, sadece ailesi, dostları, Ermeniler için değil; insanlık için, barış ve kardeşlik için, özgürlük ve demokrasi için, tüm halklarımız için büyük bir kayıp oldu. O tüm katliamlara, 1915’in büyük acılarına, sürgünlere, yıkımlara rağmen halkların eşitliğine ve kardeşliğine inandı.

Hrant Dink 6 yıldan bu yana sadece ölüm yıldönümlerinde on binlerin sevgi seli içinde yaşatılmakla kalmadı. O her gün, her haksızlıkta, her barış ve özgürlük çabasında yanı başımızakonan barış güvercini oldu.

Dağıtılan her bildiride, yazılan yazıda, en küçük protesto yürüyüşünde, her işçi toplantısında “örgüt bulan” mevcut hükümet ve mahkemeler, aradan 6 yıl geçmesine rağmen “DİNK” davasında bir türlü örgüt bulamadılar.

KARARTTILAR, ÇÖZMEDİLER, UNUTTURMAK istediler. Hrant’ın katilleri yargı önüne çıkarılmalıdır. Bunun için, Adalet arayışımız tüm kararlılığımızla devam edecektir.

BİZ BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ… Buradayız AHPARİG…

Yalı Hanı’nda Söyleşi
Yapılan basın açıklamasının ardından Yalı Hanı’nda Gazeteci Yazar Ragıp Duran’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi ve şiirler okundu. Söyleşide Hrant Dink ile ilgili anılarını anlatan Ragıp Duran, Hrant’ın yaşamının bize Türkiye’de Ermeni yaşamının ne olduğunu gösterdiğinin altını çizdi. Hrant Dink’in baskı altında olan her kesime destek verdiğini aktaran Duran, konuşmasında Agos Gazetesi’nin de önemine değindi. Hrant Dink’in Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi’nde birçok aydını bir araya getirdiğini, bu gazetede Ermeni cemaatinin Türkiye’nin bir parçası olmasını hedeflediğini söyledi. Hrant Dink’in cenaze töreninde farklı katmanların katılımının bu cinayete karşı net bir cevap olduğunu belirten Duran, mahkemenin vicdan sahibi insanlar tarafından takip edilmesinin olumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir