Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

02 Temmuz 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’nda artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek, “Bu konu artık Çanakkale kamuoyuna malolmuş bir mesele. Ancak varsayalım ki bu konuda olumsuz bir karar çıktı ve eski yönetimdekiler mahkeme kararı ile geri döndüler. Unutmasınlar ki, hiçbir şey onlar için eskisi gibi olmayacak” dedi.

Vali Tuna, görevden aldığı Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı yönetiminin ardından oluşturduğu danışma kuruluyla birlikte ilk toplantısını gerçekleştirdi. Valilikte gerçekleştirilen toplantıya Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’nın dışında ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Baro Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin, Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı katıldı. Toplantı sonunda danışma kurulunun aldığı kararları açıklayan Vali Tuna, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’nın artık şeffaf bir yapıya kavuştuğunu belirterek, “Terzioğlu Vakfı bundan sonra yapacağı faaliyetlerinde vakıf senedindeki temel amaçlara uygun olarak hizmet vermeli ve şeffaflığı esas almalıdır. Bütün faaliyetlerini mümkün olduğu kadar İnternet sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşmalıdır. Vakıf gayri menkullerinin kiralanmasında, özellikle uzun vadeli kiralamalardan kaçınmalıdır. Kiralamalarda danışma kurulunun da tavsiyelerine uygun olarak hareket etmelidir. Vakıf eğitim ve barınma desteğine ağırlık vermelidir. Vakfın mülklerinin değerlendirilmesinde geçmişten farklı olarak daha dikkatli olunmalıdır. Vakıf ihtiyacı olan öğrencilerin burslarının arttırmalı, burs dağıtımında daha dikkatli davranmalıdır. Burs kriterleri daha objektif hale gelmeli, başvuruları arttırıcı tanıtımlara önem verilmeli, sonuçlar da daha şeffaf araçlarla kamuoyuna açıklanmalıdır. Vakfın yönetiminde kentin katılımı esas alınmalıdır. Vakıf kurulmasını ve geliştirilmesini hedeflediği üniversiteye katkılarını daha düzenli ve istikrarlı bir şekilde sürdürmeli ve katkılarını arttırmalıdır. Vakıf yöneticileri yasalar ve vakıf senedine göre düzenli olarak değişmelidir. Vakıf gayrimenkul kiralarının piyasa rayiçlerinin kabul edilemez seviyelerinin altında olduğu görülmektedir. Yasalar çerçevesinde gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır” dedi.

“TERZİOĞLU VAKFINDA BUNDAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

Basın mensuplarının görevden alınan eski yönetim kurulu üyelerinin mahkemeye dava açtıklarını ve bu davayı kazanmaları halinde geri dönmeleri halinde ne yapacağı sorusuna da cevap veren Vali Tuna, “Bizler yargı sürecinde yaptığımız işin haklı, meşru ve hukuka uygun olduğunu savunacağız. Bu konu artık Çanakkale kamuoyuna malolmuş bir mesele. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ben o konuda umutsuz değilim. Yolumuza yeni üyelerimizle devam edeceğiz diye düşünüyorum. Ancak varsayalım ki, bu konuda olumsuz bir karaR çıktı ve eski yönetimdekiler mahkeme kararı ile geri döndüler. Unutmasınlar ki, hiçbir şey onlar için eskisi gibi olmayacak. Ne bekliyorlar, ne ümit ediyorlar bilemiyorum ama, hiçbir şey onlar için eskisi gibi olmayacak. Bu iş artık Çanakkale’ye maloldu. Kamuoyunun vicdanında bunlar mahkum oldular. Kendilerini bu noktada temize nasıl çıkaracaklar? Bir kere bunun hesabını vermek kolay değil. Ayrıca bundan sonra kim olursa olsun, daha sıkı denetim altında olacaklar. Yani yanlış bir şey yapmayı kimse akıllarından bile geçirmesin. Bu konuda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir müfettiş de geliyor. Onlarda tekrar bir denetim yapacaklar” dedi.

İHA

Yorumlar...
  • melek erdem
    03/08/2012 17:11

    burs başvurularınızın net tarihini öğrenmek istiyorum benim için çok önemli lütfen yardımcı olun.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir