Hüseyin Uluarslan, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Hüseyin Uluarslan, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
19 Ocak 2012

Kent Müzesi’nin konuğu olan Hüseyin Uluarslan “Çanakkaleli General Mustafa İzzet Yavuzer ve Atatürk” isimli sohbette anılarını anlattı.

Alay Emini Hüseyin Beyin oğlu, 1876 Çanakkale doğumlu General Mustafa İzzet Yavuzer’in dayısı olduğunu belirten Hüseyin Uluarslan, Mustafa İzzet’in Mustafa Kemal ile arkadaşlığının İstanbul Harp Okulu sırasında başladığını söyledi. Dayısının eski mahkeme sokaktaki evlerine 1930 yılında gelişinin çocukluk yılları içinde önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Hüseyin Uluaslan, sokaktakilerin “Paşa geliyor” tezahüratları eşliğinde dayısının eve gelişini anımsadığını belirtirken, anneannesinin elini öptüğünü, annesi ile konuştuğunu, kendisinin de başını okşadığını söyledi. Dayısı Mustafa İzzet Yavuzer’in Mustafa Kemal ile İstanbul’da başlayan arkadaşlığının 1912 yılında Çanakkale’de de beraber çalışarak devam ettiğini belirten Uluaslan, 1912 yılında Çimenlik Kalesinde çekilmiş fotoğrafı da konuklarla paylaştı. Atatürk’ün 1934 yılında Şah Rıza Pehlevi ile Çanakkale ziyaretini hatırladığını da belirten Hüseyin Uluaslan, Atatürk ile karşılaşmasının kendisinde oluşturduğu duyguları ifade etti. Atatürk’ün ölümünün kente yansımalarının da paylaşıldığı sohbet, konukların katılımı devam etti. Konukların Atatürk ile ilgili sorularının ve paylaşımlarının ardından Cumhuriyet’in kuruluş ve gelişim yıllarında emeği geçen Çanakkaleli önemli simaların da anılması ile sohbet sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 25 Ocak 2012 Çarşamba günü saat 18.00’da konuğu “Anzaklar ve Atatürk” konferans konusu ile Kenan Çelik olacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir