İÇDAŞ Balık Çiftliğinde İkinci Balık Hasadı Yapıldı

22 Haziran 2011

Gerek üretim kapasite ve teknolojisi, gerekse tesisler içi ve çevresindeki birçok çevreci uygulama ile sektöre örnek ve öncülük eden İÇDAŞ, Biga demir-çelik tesisleri bahçesinde kurmuş olduğu balık çiftliğinde 2. balık hasadı yapıldı. Bu hafta başı yapılan balık hasadını İÇDAŞ Balık çiftliği çalışanları gerçekleştirdi.

Yardımcı İşletmeler Müdürü Tuncay Tavus; “Bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz çalışma ile Levrek-Çupra Balık çitliğimizde toplamı 4 ton olan 30.000 adet Çipura hasadı gerçekleştirdik. Çipuralar İzmir merkezli ihracatçı bir firmanın talebine göre 10. kg’lık poliüretan ambalajlarda, buzlanmış ve şoklanmış olarak ihracata hazırlanıyor. İÇDAŞ Balık çiftliği tesislerinde şoklama, flote, vakumlama gibi yardımcı üniteler de bulunmakta. Çiftliğimizde yetişen çipuralar gerek kalite, gerek lezzet olarak mükemmel durumda. Gerek yakın çevreden, gerekse dışarıdan yoğun talep var. İÇDAŞ çipuralarının 30.000 kadarı bu yıl ihraç olarak Avrupa sofralarına gidecek. Dört havuzumuzun ikisini ihracat için hasad ettik.Diğer ikisinin hasadı da yapıldıktan sonra 60.000 yavru balık gelecek sezon hasadı için havuzlarımızda yetiştirilmeye başlanacak.”

Tamamen hijyenik bir ortamda şoklanarak sınıflanan ve 10 kg’lık poliüretan ambalajlara sayılarak dizilen ve buzlanan çipuraların bu şekilde şoklanarak tazeliğini koruduğunu belirten Tavus; “Demir-çelik tesislerinde balık çiftliği Türkiye’de bir ilk. Çiftliğimizde yetişen Balıkların kalitesini biz biliyorduk.İhraç edilmesi bu kaliteyi ayrıca tescil etti.” dedi.

İngiltere, Fransa, Polonya, Rusya, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine İhracat için hazırlanan çipuralar ihracat firması yetkililerine teslim edilerek İzmir’e gönderildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir