İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Temeli Atıldı

İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Temeli Atıldı
30 Ocak 2015

Eğitim-öğretim hayatına desteğini sürdüren İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. yeni bir okulu daha hayata geçirmek için düğmeye bastı. Türkiye’nin ağır sanayisinde üretimini sürdüren İÇDAŞ, yetişmiş kalifiye insan gücüne olan inancıyla İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yapılması için harekete geçti.

Çanakkale’nin birbirinden kıymetli gençlerinin eğitim öğretim görecekleri İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatının temeline ilk harç dualarla konuldu. İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’in ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız katıldılar.

Yaklaşık bin metrekare arsa üzerine kurulacak olan okul bodrum ve zemin katlarıyla birlikte toplam 5 kata sahip olacak. 16 derslik, 9 atölye ve 4 laboratuvar, idari odalar, kantin ve kütüphanenin bulunacağı okulda yaklaşık 500 öğrenci eğitim-öğretim görecek. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda açılışı yapılması planlanan okul gençlerin mesleki hayata atılmaları için ilk adımı teşkil edecek.

Çanakkale’nin gurur duyacağı modern eğitim yuvasının temel atma törenine Bigalılar’ın katılımı yoğundu. Halk oyunları gösterisinin ardından konuşmalar yapıldı ve dualarla birlikte temel atıldı. Temele ilk harcın konulması için Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin butona birlikte bastılar.

Vali Ahmet Çınar törendeki konuşmasında endüstri meslek lisesi mezunu olduğunu hatırlatarak “Bu nedenle meslek lisesi açılışları, temel atmaları beni çok heyecanlandırıyor. Bu okulu Çanakkale’ye, Biga’ya kazandıran Bülend Engin’in şahsında İÇDAŞ ailesine teşekkür ediyorum. Hayırseverlerin kıymetini bilelim” dedi. Vali Çınar, İÇDAŞ’ın Çanakkale ilindeki her türlü yardımları büyük bir tevazu içinde yaptığını söyledi.

Biga Kaymakamı Fatih Genel, ilçede göreve başladıktan sonra büyük bir tamirata ihtiyaç duyulan spor salonu için İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e tek bir cümle ile bildirdiğini belirterek “Bülend Bey tek bir cümlem üzerine, tamam, gereğini yapalım dedi. 500 bin TL’ye spor salonunu yenilediler. Devletimizin de yaptığıyla birlikte şu anda Biga’da iki tane pırıl pırıl kapalı spor salonumuz var. İÇDAŞ, Biga’da sanayileşmenin öncüsü. Aynı zamanda eğitimde de bu öncülüğünü sürdürüyor. İÇDAŞ, devletimiz gibi bu topraklara hizmet ediyor” dedi.

Kaymakam Fatih Genel, Biga’da düzenlenen uluslararası okçuluk yarışmasını da örnek göstererek İÇDAŞ’ın bu tür sosyal etkinliklere de ana sponsor olduğunu kaydetti. Genel, İÇDAŞ yardımlarını daima büyük bir tevazu içinde gerçekleştirdiğini ifade ederek “İÇDAŞ ailesine, İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e Biga’ya yaptıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi. Fatih Genel, Vali Ahmet Çınar’a hitap ederek bölgedeki karayollarına ait arsanın okul yapımı için ayrılması durumunda İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’in “oraya da okulu yaparız” dediğini ifade etti.

Temel atma törenine katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’ye geldiğinde mutlaka ziyaret ettiği Vehbi Şenoğlu da vardı. Şenoğlu, İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e “Yaptığınız bu yardımlar için Çanakkale halkı çok memnun. Sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir