İÇDAŞ Çanakkale Zaferi 100. Yıl Kupası Satranç Turnuvası Yapıldı

16 Mart 2015

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında çeşitli etkinlikler yapılırken İÇDAŞ Spor Kulübü’nün düzenlediği satranç turnuvasında Bulgaristan’dan gelen sporcularla Türk sporcuların zihin mücadeleleri alkış aldı. İÇDAŞ Spor Kulübü’nün organize ettiği İÇDAŞ Çanakkale Zaferi 100. Yıl Kupası Satranç Turnuvası 13-15 Mart tarihleri arasında Çanakkale Belediyesi Spor Merkezi’nde yapıldı.

İki kategoride düzenlenen turnuvada A Kategorisi 24 davetli sporcunun katılımıyla ELO turnuvası, B Kategorisi ise 51 sporcunun katılımıyla ‘Açık Turnuva’ olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz Eylül ayında turnuvalarına davet ederek İÇDAŞ Spor Kulübü satranç takımını ağırlayan Bulgaristan’ ın An-Pasan Satranç Kulübü bu defa İÇDAŞ Spor Kulübü’nün davetlisi olarak Çanakkale’deydi.

Bulgaristan’ın dünyaca ünlü An-Pasan Satranç Kulübü’nün As Başkanlığı’nı ve Baş Antrenörlüğü’nü iki kez Bulgaristan şampiyonluğu bulunan Petar Genov yapıyor. Konuk takımda Bulgaristan yaş grupları şampiyonalarında 2014 yılı 8 yaş birincisi Valentin Genov, 2014 yılı 8 yaş kızlar birincisi Victoria Strendeva, 2015 yılı 10 yaş birincisi Lachezar Kolev, 2014 yılı 10 yaş ikincisi Yordan Portakalski, 2014 yılı 10 yaş kızlar üçüncüsü Rolitsa İlieva ve 2015 yılı 10 yaş üçüncüsü Atanas Kolev’den oluşan ulusal başarıları olan sporcular da yer aldı.

An-Pasan Kulübü yöneticisi Georgi Pavlov, turnuvadan duydukları memnuniyeti şöyle ifade etti:

“Ayrıntısına kadar düşünülmüş bir organizasyon gerçekleşti. Misafirperverlik harikaydı. Uluslararası bir standartta düzenlenen turnuvada İÇDAŞ Spor Kulübü her imkanı sağladı. Satranç sporu ile iki ülke arasındaki ilişkilerin artarak sürmesini diliyoruz.”

Kulüp Baş Antrenörü GM Petar Genov da organizasyondan dolayı İÇDAŞ Spor Kulübü’ne teşekkür etti. Genov şöyle dedi:

“Organizasyon mükemmeldi. Karşılıklı yapılan bu turnuvaların iki kulüp sporcularını geliştiriyor. Bir sonraki turnuvanın daha çok ülkenin katılımıyla Bulgaristan’da gerçekleştirmek istiyoruz.”

Turnuvaya ev sahipliği yapan İÇDAŞ Spor Kulübü Başkanı Fuat Erkan Tekin, Eyül ayında davetli olarak gittikleri Sofya’da An-Pasan Kulübü tarafından çok iyi ağırlandıklarını ve bu turnuvada Bulgar kafilesini misafir etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Fuat Erkan Tekin “Organizasyonun her yönden amacına ulaştığını düşünüyoruz. Bu organizasyonları geliştirerek sürdürmek istiyoruz” dedi.

İÇDAŞ Satranç Takımı Baş Antrenörü Doğa Cihan Göksel ise “Satranç branşında henüz bir yıldır faaliyet gösteriyoruz. Buna rağmen Türkiye Küçükler Şampiyonası’nda bir şampiyonluk elde ettik. Bir sporcumuz milli takım havuzuna girdi. Yapılan turnuvaların bu başarılarımızın artmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Turnuvanın sonunda düzenlenen törende başarılı sporculara ödüller Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, GHSİ Müdürü Nüammer Uslu, Spor Şube Müdürü Sedat Bektaş, İÇDAŞ Spor Kulübü Başkanı Fuat Erkan Tekin, Çanakkale Belediyespor Kulübü Başkanı İsmet Güneşhan, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Enver Aydın tarafından verildi.

Turnuvada ilk üç dereceler şu şekilde oluştu;
A Kategorisi :
1. Alp BAŞARAN
2. Faruk Esat ERGİN,
3. Uğur UYSAL

En İyi Bayan Sporcular:
1. Didem Nuray YURDAKUL,
2. Victoria STRENDEVA
3. Ralitsa ILIEVA

B Kategorisi:
1. Berkay ULAŞ,
2. Berk ZAİMOV
3. Ata DÜNDAR

En İyi Bayan Sporcular:
1. Şerife UYSAL
2. Aşkın Beliz CAN
3. Dilek TÜRÜNZ

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir