İÇDAŞ’a Enerji Oscarı Ödülü

29 Eylül 2012

Türkiye’nin 9. büyük sanayi kuruluşu İÇDAŞ, Değirmencik Termik Santrali ile “Kömür Kategorisi”nde Enerji Oscar Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen Enerji Oscar Ödülleri’nde bu yıl 57 firma yarışırken, 8 firma ödüle layık görüldü. Türkiye’nin 9. Büyük işletmesi olan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş., Değirmencik Termik Santrali ile “Kömür Kategorisi”nde Enerji Oscarı ödülünün sahibi oldu. İÇDAŞ geçen yıl da Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Çanakkale’ye bugüne kadar 4,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren İÇDAŞ, 2013 yılı sonu itibari ile yatırımlarını 5,5 milyar dolara ulaştıracak. İÇDAŞ bu yatırımları yaparken çevresel değerleri hep birinci öncelik olarak değerlendirdi.

İÇDAŞ çevre alanında yürüttüğü faaliyetlerle, sosyal hayata verdiği destekle sektörünün lider kuruluşu olma özelliğini sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir bir kalkınmaya inanan İÇDAŞ, çevreye ve doğaya saygılı olmaya devam edecektir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi belgesine de sahip olan İÇDAŞ’ın Bekirli Termik Santrali, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olan ilk termik santraldir. 2012’de Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile Kalkınma Bakanlığı tarafından Türkiye’deki en iyi sürdürülebilirlik uygulamalarından birisi seçilen İÇDAŞ, “Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı”na davet edildi. İÇDAŞ, Bekirli Termik Santrali ile de kömür yakıtlı enerji tesisleri içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevre izni alan ilk ve tek kömür yakıtlı Termik Santrali oldu.

İÇDAŞ’ın çevreye karşı gösterdiği bu duyarlılık ilk meyvesini ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile verirken, 2004 yılında gerçekleştirilen denetimler sonucu İÇDAŞ elektrik ark ocaklı demir çelik tesisleri içersinde, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazanarak ülkemizde ilk ve tek, Avrupa’nın ise sayılı şirketlerinden biri oldu. Bunun yanı sıra İÇDAŞ 2005 yılında Türkiye’nin en saygın Çevre Ödülleri olan İstanbul Sanayi Odası Çevre Ödülü’nü, 2006 yılında Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Teşvik Ödülünü almaya hak kazandı. 2008 yılında ise AB Çevre Ödülleri Yönetim Kategorisinde Türkiye birincisi olarak ülkemizi Avrupa Birliğinde temsil etti.

2010 yılı Akdeniz Üniversitesi Türkiye ölçeğinde çevre hizmet ödülü İÇDAŞ’a verildi. 2012 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen Çevre Ödülleri’nde İÇDAŞ Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. SEDEFED ve TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu’nun (REF) birlikte düzenlediği 7. Rekabet Kongresi’nde 2012 yılında “Rekabet Gücü” özel ödülünü İÇDAŞ aldı. Ayrıca bu yıl sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi faaliyetleri dolayısıyla Kalkınma Bakanlığı tarafından Rio’da Türkiye’yi temsil eden birkaç firmadan biri oldu.

Enerji ve Tabii kaynaklar bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen törende “Enerji Oscar Ödülünü” İÇDAŞ’a TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya tarafından verildi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir