İÇDAŞ’a “Türkiye İhracat Şampiyonları” Ödülü

10 Haziran 2014

Yaptığı üretimle Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunan, istihdam sağlayan İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. (İÇDAŞ), 1.052 milyar dolarlık ihracatla 2013 yılının ihracat şampiyonları arasında ilk 10’a girdi. İhracat şampiyonu kuruluşlar için düzenlenen törende şampiyonluk ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 21’nci Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye ekonomisine katkıda bulunan ihracatçılar için “Türkiye İhracat Şampiyonları” ödül töreni düzenlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte işadamlarının katıldığı toplantı İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Ülke ekonomisine; demir çelik üretimi başta olmak üzere enerji ve gemi inşaa sektöründe katkıda bulunan İÇDAŞ’a 2013 yılında yaptığı 1.052 milyar dolarlık ihracat nedeniyle Türkiye İhracat Şampiyonları Ödülü verildi. Törende İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necati Aslan ve Genel Müdür Bülend Engin hazır bulundu. Başbakan Erdoğan, alkışlar arasında İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necati Aslan’a “Türkiye İhracat Şampiyonları” ödülünü verdi.

Aynı zamanda İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde 9. sırada yer alan, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan İÇDAŞ, 5 bin 500 kişiye direkt istihdam sağlıyor. Bununla birlikte bir o kadar da teknik destek ekipleri ile bugün 10.000 kişiden fazla istihdam imkanı oluşturuyor.

1955’yılından beri Türkiye ekonomisi için üretim yapan İÇDAŞ, faaliyetlerini Çanakkale’de 5.5 milyar dolarlık yatırımla oluşturduğu tesislerinde sürdürüyor. Türkiye, yıllık 14 milyon ton demir-çelik ihracatından 18 milyar dolar döviz kazanıyor. İÇDAŞ ise ürettiği demir çeliği 70’den fazla ülkeye ihraç ederek, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracata katkıda bulunuyor.

İÇDAŞ imalatının yüzde ellisi ihracat, yüzde ellisi iç piyasaya satılıyor. İÇDAŞ tesislerinin üretim kapasitesi 6 milyon ton. Ancak şu anda 4 milyon ton kapasite ile üretim yapılıyor. Her açıdan son teknoloji ile modern anlayışla üretim yapılan tesisler, çevreci özelliği ile de öne çıkıyor. Bu anlayış ve uygulamalardan dolayı İÇDAŞ, dünya çapında ve ülkemizde prestijli çevre ödüllerinin de sahibi olmaya devam ediyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir