İÇDAŞ’tan İş Güvenliğine Tiyatrolu Vurgu

03 Nisan 2013

İÇDAŞ, iş güvenliğine verdiği önemi çalışanları için organize ettiği forum tiyatro ile bir kez daha gösterdi.

Çalışanlarına iş güvenliği konulu eğitimleri devamlı olarak veren ve iş güvenliğinin öncelikli olduğunu vurgulayan İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. (İÇDAŞ), bu konudaki eğitimleri forum tiyatro gösterisi ile keyifli hale getirdi. Focus Eğitim aracılığıyla, “Sahne İş’te” tiyatro grubu, İÇDAŞ Biga tesislerinde iki ayrı yerde iş güvenliği konulu oyun sergilendi.

Sahne İş’te tiyatro ekibi oyuncuları S. Emrah Özdemir, Hazal Kaya, Mehmet Bezgin, Esat Bağış, Ertunç Atar tarafından sergilenen oyunu yaklaşık 250 çalışanla birlikte İÇDAŞ Biga Tesisleri Direktörü F. Erkan Tekin, Türk Metal Sendika Başkanı Osman Akkurt ve işletme müdürleri izledi. Çalışanların gösteri sırasında oldukça eğlendiği ve mutlu olduğu gözlendi.

Forum Tiyatro uygulamasında konunun uzmanları ve İÇDAŞ İş Güvenliği Müdürlüğü tarafından hazırlanan senaryo ve roller, eğitime katılanların da katkıları ile gerçekleştirildi. Bu sayede bilginin katılımlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenilmesi ile o bilginin sürekli hatırlanması sağlandı. Bu çalışma ile iş güvenliği konusunda çalışanlarda alışkanlıkların, olumlu anlamda değiştirilmesi ve çalışanları alışıla gelmiş davranış biçimlerinden uzaklaştırmak hedeflendi. Forum tiyatro, seyirciler ve oyuncular tarafından belirlenen bir problemin çözümlerinin araştırılarak sahne üzerinde deneyimlenmesine dayalı bir tiyatro pratiği… Katılımcıların yaşadıkları sorunlara yanıtlar bulmalarını ve yanıtları sahne üstünde eylem halinde göstermelerini teşvik eden bir anlayışı benimsiyor.

Oyunda, atölyede çalışan 4 personelin iş saatleri içerisinde birbirleri ve amirleri ile olan iletişimleri, çalışma biçimleri ve ev yaşantıları konu alınındı. Forum Tiyatro uygulamasında konunun uzmanları ve İçdaş İş Güvenliği Müdürlüğü tarafından hazırlanan senaryo ve roller, eğitime katılanların da katkıları ile gerçekleştirildi. Bu sayede bilginin katılımlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenilmesi ile o bilginin sürekli hatırlanması sağlandı. Bu çalışma ile iş güvenliği konusunda çalışanlarda alışkanlıkların, olumlu anlamda değiştirilmesi ve çalışanları alışıla gelmiş davranış biçimlerinden uzaklaştırmak hedeflendi.

Öncelikle koruyucu malzeme, emniyet tedbirleri, iş kazası konularının ele alındığı senaryolar geliştirilerek, oyundaki karakterler ve bu karakterlerin ilişkilerinde kullanılan mizahi öğeler sayesinde, katılımcıların kendi çalışma ortamları ile bağ kurabilecekleri bir aidiyet duygusu sağlandı. Oyun dekoru ve kostüm konusunda da yine aidiyetin artırılması için İÇDAŞ’a ait aksesuarlar, çalışan kostümleri ve kurumda kullanılan koruyucu malzemeler kullanıldı.

Çalışanlar üzerinde çok faydalı olan, çalışanların moral ve motivasyonunu artıran bu ve buna benzer tiyatro gösterimleri tüm çalışanları kapsayacak şekilde devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir