İÇDAŞ’tan Tarihi ve Kültürel Yeni Yıl Takvimi ve Fotoğraf Sergisi

İÇDAŞ’tan Tarihi ve Kültürel Yeni Yıl Takvimi ve Fotoğraf Sergisi
17 Aralık 2013

Üretimini Çanakkale’nin Biga ilçesinde sürdüren Türkiye’nin 9’ncu büyük sanayi kuruluşu İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi (İÇDAŞ) her yıl olduğu gibi bu yılbaşı için de tarihi ve kültürel anlam taşıyan bir takvim hazırladı.

Geçtiğimiz yıl Piri Reis haritalarının tema olarak ele alındığı yeni yıl takviminde bu yıl Çanakkale Şehitler Abidesi seçildi. Özel arşiv çalışmaları ile abidenin yapım aşaması ve günümüzdeki durumu birbirinden eşsiz fotoğraflarla desteklenerek hazırlandı.

Gazeteci Murat Kıray’ın, abide ile ilgili olarak objektifinden yansıyan binlerce fotoğraftan 41 kare seçildi. Çanakkale Şehitlik Abidesi’nin 41 metre yüksekliği ile ironik bir bağ oluşturan fotoğraflar sadece takvimde kullanılmadı. Aynı zamanda ÇTSO Çanakkale Evi’ndeki sergi ile sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Bu yıl 25 bin adet masaüstü ve duvar için hazırlanan takvimler İÇDAŞ’ın tarih ve kültüre olan bakışını ortaya koydu.

Atatürk’ün Çanakkale’ye 1934 yılında yaptığı ziyarette halkın şehitler için bir abide isteği ile başlayan süreç adım adım takvimde yer alıyor. 17 Nisan 1954’de temeli atılan abide için gazetelere yansıyan halk seferberliğinin duygu dolu adımları bir bir gözler önüne seriliyor. Kadınların, öğrencilerin, spor kulüplerinin, sanatçıların destekleri, gazetelerin düzenlediği kampanyalarla ulusal birlik ruhunun en önemli simgelerinden biri olan Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımının öyküsü hafızalarda yeniden yaşatılıyor. Tam 6 yıl sonra 21 Ağustos 1960’da açılışı büyük bir törenle yapılan abide halkın şehitlerimize saygısının ve ulasal değerlere verdiği önemin bir eseri olarak varlığını sürdürüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir