İDA’dan Vali Erkal’a Övgü

19 Ekim 2015

Çanakkale İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu, yeni Vali Hamza Erkal’ın geçen günlerde gerçekleştirdiği açıklamaları değerlendirdi. Vali Erkal’ın iyi noktalara vurgu yaptığını ve çevreye olan duyarlı yaklaşımını takdir ettiğini belirten İDA Dayanışma Derneği, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunlara değindi:

“Herhalde Kur’an da tarif edilen cennet tarifi var ya burası olsa gerek diye düşünüyorum”.
Çanakkale şehrini ne güzel tarif etmiş, Çanakkale’nin değerini niteliklerini ne güzel betimlemiş.
İda Dayanışma Derneği olarak Sayın Valimiz ‘in bu sözlerine tamamı ile katıldığımızı belirtmek isteriz. Çanakkale şehri tarihi ve kültürel değerleri ile doğal çevresi ile toplumsal yaşam koşulları ve kent estetiği açısından çok özel bir yerdir, eşsiz bir değerdir.
İçinde bulunduğu Biga Yarımadasının tamamına yakınını oluşturan Çanakkale İli uzak ve yakın tarihi geçmişi, başta Troya olmak üzere onlarca antik kenti, Kazdağı ve yöresi, yakın zamana kadar milli park olan Gelibolu Tarihi Yarımadası ile Dünya’da üç adet milli parkı olan nadide yerleşimlerdendir.
Troya Savaşları, 1915 Gelibolu Çanakkale Muharebeleri ile adı savaşlar ve kahramanlık destanları ile anılan şehrimiz aynı zamanda Dünya’ya barış mesajları verilen de bir tarihi geçmişe sahiptir.
Kazdağı ve yöresinin bereketli topraklarında oksijeni bol havası ve suyu ile yetişen zirai ürünler sadece bölgemizin değil aynı zamanda tüm ülkemizin besin kaynağıdır.
Kısacası havası suyu verimli toprakları tarihi ve kültürel değerleri sosyal yaşamı ile kimlikli bir kent olan Çanakkale ile ilgili yeryüzünde bir cennet benzetmesi bu cennette yaşamayı bilen tüm Çanakkalelileri çok memnun etmiştir.
Ancak son yıllarda Çanakkale’nin değerlerine neredeyse sistemli, organize denilebilecek termik santral ve metalik madencilik projeleri başta olmak üzere doğa tahribatına ve insan sağlığına zararlı çok ağır müdahaleler yapılmaktadır. Bütün bu olumsuzlukların etkisiyle Kazdağı ve yöresinin bereketli toprakları havası suyu ormanları her biri marka değerinde zirai ürünleri tehdit altında kalmaktadır. Karabiga’dan Lapseki’ye kadar kirletici sanayiler ve hali hazırda var olan 3 termik santral ile birlikte on üç (13) termik santral projesi, onlarca metalik madencilik işletme girişimleri, Sayın Valimizin de saydığı Çanakkale’nin değerlerini, doğasını ve insanlar, hayvanlar, bitkiler, kısacası yaşayan tüm canlıların sağlığını ciddi tehdit altında bırakmaktadır.
Tarafı olduğumuz Uluslararası antlaşmaları da hiçe sayan bu projeler, bakanlıkça bu projelere verilen maden arama ruhsatları, ÇED olumlu yahut ÇED gerekli değildir kararları tarafı olduğumuz uluslararası antlaşmalara aykırı olarak verilmekte olup, başta Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern) gereği verilen taahhütlerin de ihlal edildiği anlamına gelmektedir.
Sayın Valimiz Hamza Erkal’ın açıklamaları ise içimize bir nebze olsun su serpmiştir. Kazdağları ve yöresi olarak adlandırdığımız, büyük bir bölümü Çanakkale’de kalan bu eşsiz coğrafya için, hükümeti ve halkı temsil eden, ilimiz için en yetkili idarecinin, böylesine anlamlı bir demeç vermesi bu mücadelede Çanakkale halkının yalnız olmadığını göstermiştir.
Bundan sonraki temennimiz ise sadece bürokrasinin değil, siyasi iktidarların da gerçek kalkınma ve gelişmenin farkına varmasıdır. Gerçek kalkınma ve gelişme; asla rant, çarpık yapılaşma ve sanayileşme, kirli enerji tesisleri, vahşi metalik madencilik değildir.
Plansız ve programsız, doğayı görmezden gelen gelişmelere son damla terimize kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha Sayın Valimiz ve tüm yerel yöneticilerimizin ve değerli Çanakkale kamuoyunun dikkatine sunuyor, Çevre ve Yaşam hakkının savunulması mücadelesinde kendilerinin de desteğini üst düzey bir memnuniyetle karşılayacağımızı açıkça ilan ediyoruz. Dayanışma ve Barışla kalın”

Termik Santral Sorularını Net Bir Şekilde Cevaplamıştı

Geçtiğimiz günlerde basın mensuplarıyla Deniz Polis Evi’nde bir araya gelen ve gündeme ilişkin konuları değerlendiren Vali Hamza Erkal, seçim süreciyle ilgili olarak Çanakkale’de çok rahat bir seçim ortamı bulduğunu, demokratik bir şekilde seçim çalışmalarının yapıldığını dile getirmişti.
Boğaz Köprüsüyle ilgili çalışmaların devam ettiğini de söyleyen Vali Hamza Erkal, köprünün kurulacağı alanın çevresinde yol bağlantılarının, viyadüklerin planlandığını, ÇED ve diğer yasal prosedürlerin aşılmasından sonra da köprünün ihalesinin yapılacak bir duruma geleceğini söyleyerek; Termik Santrallerle ilgili olarak ise, “Termik alanında ve diğer alanlarda teknoloji sürekli ilerliyor. Çevreyi kirletici özelliği çok az seviyelerde olan teknolojiler olduğu ifade ediliyor. Tabi ben bunu çok bilmiyorum. Teknik olarak bunu incelemek ve uzmanlarına tahlil ettirmek lazım. Bu söylenen rakam, 10-14’den bahsediliyor, benim kanımca abartı, bu kadarı da fazla gibi geliyor. Altınla ilgili ise, geldiğim günde ilk önüme gelen konulardan biri. Fakat ben Orman Genel Müdürlüğüne sordum, diğer kurumlara sordum, Kazdağları’nda bu yönde hiçbir çalışma yok. Herhangi orada çalışma yürüten veya girişim yapan firma yok” sözlerini dile getirmişti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir